Zahraniční obchod v březnu prospěl platební bilanci

Přebytek na běžném účtu platební bilance ČR za březen dosáhl 11,8 miliardy korun. To bylo necelé dvě miliardy nad naším odhadem, a naopak lehce přes dvě miliardy pod očekáváním trhu. Struktura výrazněji nepřekvapila. Přebytek bilance se zbožím dosáhl 29,3 miliardy korun. Oproti našemu očekávání byl mírně vyšší přebytek bilance služeb s 4,9 mld. Kč.
Přebytek na běžném účtu platební bilance ČR za březen dosáhl 11,8 miliardy korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Důchodový účet po únorovém přebytku sklouzl do deficitu 20,3 miliardy korun, což je běžný sezónní jev daný odlivem dividend. Těch v březnu odteklo 20,1 mld. Kč.  Oproti předchozímu měsíci se výrazně snížil meziroční propad přebytku běžného účtu, což je dáno zlepšením bilance obchodu a služeb.

Ve srovnání s loňským rokem nicméně sílí odliv na důchodové bilanci, a ten bude pravděpodobně pokračovat i v dalších měsících. Přebytky na obchodní bilanci ve srovnání s loňským rokem zeslábnou a počítáme tak i se snížením přebytku na běžném účtu k 0,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) po loňských 3,6 procenta.

Na finančním účtu byl v březnu vykázán odliv ve výši 48 miliard korun. Saldo přímých investic vzrostlo na 24,3 mld. Kč. Devizové rezervy vzrostly o 15,7 miliardy korun, ovšem saldo chyb a opomenutí tentokrát ukazuje vysokých 30,2 mld. Kč.

I toto ukazuje na velkou nejistotu měsíčních údajů z platební bilance a není divu, že na relativně malou odchylku reality od odhadů česká koruna nereaguje. Té naopak svědčí euforie kolem konce protiepidemických opatření a souvisejících spekulací na brzké zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena