Zlepšování běžného účtu platební bilance zpomaluje

Názor
Odhad vývoje finančních toků mezi Českem a zahraničím ukázal na počátku roku přebytek na běžném účtu ve výši 28,7 miliardy Kč. Ve srovnání s očekáváním trhu lehce nad 31 miliard je to nepatrně méně. My jsme odhadovali přebytek nad 40 miliardami, ale již dříve zveřejněný slabší výsledek obchodní bilance za leden indikoval riziko menšího přebytku i pro běžný účet platební bilance.
Odliv kapitálu na finančním účtu dosáhl v lednu 19,1 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční zlepšování přebytku běžného účtu se dále snížilo, když oproti loňskému lednu je přebytek vyšší o 2,7 miliardy Kč, což je v rámci nejistoty odhadů platební bilance zanedbatelná částka. Kromě slabšího přebytku obchodní bilance se ale na lednovém výsledku také negativně podepsal oproti očekávání menší přebytek v sektoru služeb.

Ten dosáhl pouze 2,3 miliardy Kč, což je meziroční zhoršení o 9,2 miliardy Kč. Meziroční navyšování odlivu dividend, které bylo patrné v posledním čtvrtletí minulého roku, zesláblo. Bilance primárních důchodů dosáhla v lednu mírného přebytku 1,4 miliardy Kč, což představuje spíše zanedbatelné meziroční zlepšení.

Odliv kapitálu na finančním účtu dosáhl v lednu 19,1 miliardy korun při snížení přímých zahraničních investic 4,6 miliardy Kč (-11,5 mld. Kč meziročně).

PSALI JSME:
Přebytek běžného účtu platební bilance na rekordu

Na velkém odlivu portfoliových investic a saldu ostatních investic ve výši přes 140 miliard Kč se podepsaly zpětné operace proti provedené optimalizaci struktury bilancí bank ke konci roku 2020 v návaznosti na předchozí platby do Fondu pro řešení krize.

Podle měsíčních dat, která ještě mohou doznat výrazných změn, dosáhl loňský přebytek běžného účtu platební bilance rekordního přebytku 204 mld. Kč. To by odpovídalo cca 3,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vývoj běžného účtu byl od druhé poloviny loňského roku příznivý díky rostoucím exportům zboží, nízkým importům a slabému odlivu dividend.

Tento vývoj bude mít určitou setrvačnost i v letošním roce. Nicméně s dalším zlepšením obchodní bilance již letos nepočítáme. Se zotavením ekonomiky by se ve druhé polovině letošního roku již mohla navyšovat investiční činnost a s tím i dovozy. Přebytek běžného účtu by tak bylo možné překonat jen při ještě slabším odlivu dividend.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přebytek běžného účtu platební bilance se snižuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru