
Oproti očekávání slabší zahraniční obchod koresponduje s poklesem průmyslové výroby, která je navázána jak na import, tak na export. Oproti dubnu se vývoz snížil o 8,1 procenta a dovoz o 4,1 procenta.
Výsledkem bylo snížení přebytku obchodní bilance na zmiňovaných 6,3 miliardy korun, což je stále v meziročním srovnání téměř o sedm miliard výš. Loňský květen byl ale poznamenán v podstatě paralýzou zahraničního obchodu kvůli covidovým restrikcím.
Za prvních pět měsíců letošního roku se přebytek mezi vývozy a dovozy zvýšil o výrazných 79,9 miliardy korun na 92,3 mld. Kč. Vývozy jsou meziročně vyšší o 26,3 procenta, dovozy pak o 20,5 procenta. Aktuálně se ale trendy začínají lámat s tím, jak ekonomika opouští covidovou recesi a dostává se do fáze oživení.
Z pohledu zahraničněobchodní bilance je loňský úspěšný rok za námi. Rekordnímu přebytku ve výši 181,4 miliardy korun dopomohla hlavně covidová recese a výrazné omezení dovozů. Naopak zejména díky rezistentnímu průmyslu se vývozy relativně držely.
Letošní rok ekonomika prochází oživením, což se projeví ve vyšším nárůstu spotřebních i investičních dovozů, takže oproti loňsku bude přebytek zahraničního obchodu slabší.
Podobně jako v případě průmyslové výroby bude efekt meziročního srovnání rychle mizet. Podstatné je, že signály rostoucí poptávky ukazují na další expanzi exportu. Nicméně s růstem investiční aktivity by měl nabrat na síle import a měli bychom spíše vidět meziroční zhoršování obchodní bilance.
Autoři jsou ekonomové Komerční banky
(Redakčně upraveno)