
Zároveň lze konstatovat, že odvětví výroby motorových vozidel je tahounem růstu jak tuzemské průmyslové výroby, tak růstu exportů a zlepšování salda zahraničního obchodu. Loňský listopad vykázal velmi solidní meziroční růst exportů: Vývozy si připsaly 8,1 procenta navzdory tomu, že listopad 2020 měl o jeden pracovní den méně, než stejný měsíc roku 2019. V listopadu meziročně rostly i dovozy: O 2,1 procenta.
Růst obratu zahraničního obchodu je pro malou otevřenou ekonomiku typu České republiky příznivým signálem, v tomto případě je ale třeba si uvědomit, že průmysl a zahraniční obchod nejsou přímo zasaženy druhou vlnou pandemie a jejich výkony tak byly v závěrečných měsících loňského roku velmi slušné.
Služby a maloobchod jsou důsledky pandemie poznamenány bohužel mnohem zásadněji, což povede českou ekonomiku v závěrečném čtvrtletí loňského roku k poklesu, vyjádřeno mezičtvrtletním výkonem HDP, navzdory dobrým zprávám ohledně výkonu zahraničního obchodu.
I tak je ale listopadový výkon zahraničního obchodu velmi dobrou zprávou. Tahounem meziročního zlepšení salda zahraničního obchodu je především vyšší přebytek u obchodu s motorovými vozidly, jenž vzrostl o 8,8 miliardy korun. Vyšší obchodní přebytek u motorových vozidel byl dán především meziročním nárůstem jejich vývozu o 8,4 miliardy korun.
Data o vývoji zahraničního obchodu tak vykreslují stejný obrázek, jako zprávy z průmyslu, totiž že klíčovým tahounem zlepšování je odvětví výroby motorových vozidel.
Při pohledu na mapu zahraničního obchodu stojí za zmínku dvouciferný meziroční růst vývozů do Německa, pozorovaný v listopadu i říjnu. Silně rostly též vývozy do Itálie a v samotném listopadu také do Číny. Zvlášť je pak třeba zmínit Jižní Koreu, kde vývozy vykázaly meziroční růst o více než 36 procent v říjnu a téměř o 43 procenta v listopadu. Klíčovým tahounem meziročního zlepšování celkového obchodního salda je nicméně jednoznačně obchod s Německem.
Za prvních jedenáct měsíců loňského roku činil celkový obchodní přebytek 172 miliardy korun, což představovalo meziroční zlepšení o 18,1 miliardy korun. Září, říjen a především listopad hlásí meziroční růst exportů, což je dobrá zpráva pro českou ekonomiku a samozřejmě hlavně pro exportně orientovaný průmysl v čele s odvětvím výroby motorových vozidel.
Listopadová čísla o zahraničním obchodu jsou dobrou zprávou také pro korunu, česká měna tak může postupně dále rozšiřovat svoje zisky vůči euru.
Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)