„Výsledek příznivě ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly, a to o 2,2 miliardy korun. Díky poklesu cen na světových komoditních trzích se o stejnou částku naopak zmenšil deficit obchodu s ropou a zemním plynem,“ sdělila Finančním a ekonomickým informacím ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.
„Zároveň byl revidován říjnový výsledek z 11 na 13 miliard korun,“ řekl redakci faei.cz analytik Raiffeisenbank Martin Kron s tím, že obchodní bilance za jedenáct měsíců roku 2024 dosáhla výše 219,1 miliardy korun, což představuje téměř dvakrát vyšší kladné saldo oproti roku 2023, resp. meziroční přírůstek o 101,2 miliardy korun.
Zahraniční obchod podle Krona opět táhl automobilový průmysl, když se přebytek obchodu s motorovými vozidly zvýšil o 2,2 miliardy korun. „Spoléhat se ale pouze na naše tradiční odvětví by bylo velmi krátkozraké, protože i automotive čeká v blízké budoucnosti množství výzev,“ varoval analytik.
Mezi výzvami uvedl přechod na elektromobilitu a s tím spojené hrozby pokut za nadměrné emise, silná zahraniční konkurence a v neposlední řadě možné uvalení amerických cel na evropské zboží včetně automobilů. „V problémech se nachází navíc i německý automobilový průmysl, jehož jsme významným subdodavatelem,“ připomněl Martin Kron.
„V tuto chvíli se zdá, že náš automotive je i nadále konkurenceschopný, nicméně téměř výhradně díky vozům se spalovacími motory, přičemž svět se více posouvá k elektromobilitě, kde evidentně zatím ztrácíme,“ dodal analytik.
Podle údajů statistiků loni v listopadu meziročně vzrostlo saldo s elektrickými zařízeními a deficit obchodu s ropou a zemním plynem se snížil o 2,2 miliardy korun. Negativní vliv na celkovou bilanci měl nižší přebytek obchodu s kovodělnými výrobky a se stroji a zařízeními, zvýšil se deficit bilance u základních kovů. „Jde o energeticky náročná odvětví, na něž dopadají vysoké ceny energií,“ vysvětlil.
„V meziročním srovnání se vývoz zvýšil o 4,4 procenta na 424,5 miliardy korun, ale nárůst dovozu byl ještě rychlejší, a to o 5,8 procenta na necelou 401 miliardu korun. Meziměsíčně (po sezónním očištění, pozn. red.) ovšem export stoupl o 0,5 procenta a dovoz naopak poklesl o 0,7 procenta,“ uvedl Martin Kron.
Přebytek obchodní bilance se státy Evropské unie byl sice podle údajů ČSÚ meziročně nižší o téměř čtyři miliardy korun, ale od července 2024 je zřejmý rostoucí trend pozitivní obchodní bilance. Deficit obchodu se státy mimo EU se zvýšil spíše symbolicky o půl miliardy korun na více než -57 miliard korun.
„Zahraniční bilance za celý minulý rok tak může dosáhnout vyšší úrovně, než kterou jsme původně předpovídali. Očekáváme totiž i v prosinci kladnou bilanci. V roce 2025 ovšem předpokládáme nižší přebytek vzhledem ke stále nevalnému výkonu německé ekonomiky a pravděpodobným překážkám v mezinárodním obchodě, které se chystá vytyčit Donald Trump,“ naznačil analytik Raiffeisenbank.
Ekonomka KB Jana Steckerová uvedla, že banka letos očekává nižší kladné saldo (+170 mld. Kč): „Import bude ovlivněn vyšší investiční aktivitou, která je dovozně náročná, zároveň k vyšším dovozům povede i oživená domácí poptávka. Na exportu se bude naopak negativně podepisovat vyčerpávání efektu vývozů dříve rozpracované výroby či přetrvávající globálně nižší poptávka po průmyslovém zboží.“