Zájem o životní pojištění klesá. Aktivních je 4,89 milionu smluv

Česká asociace pojišťoven (ČAP) informovala, že celkové předepsané smluvní pojistné za letošní první pololetí roku přesáhlo 80 miliard korun. Meziročně se navýšilo o 7,8 procenta, resp. o téměř 5,8 miliard korun. Ve srovnání s letošním prvním čtvrtletím jde o mírné zpomalení tempa růstu.
Celkový počet smluv životního pojištění se nadále snižuje. Meziročně klesá zejména objem jednorázově placeného pojistného. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za pozitivní vývoj aktuálně vděčí 26 komerčních pojišťoven, které jsou členy asociace a jejichž podíl na celkovém předepsaném pojistném v ČR představuje 97 procent, především neživotnímu pojištění. Za pozornost stojí výjimečný růst v podnikatelském pojištění, ale stále nelze pominout ani nižší srovnávací základnu roku 2021, který byl ovlivněn probíhající pandemií covid-19.

Nicméně i životní pojištění posiluje. Předepsané pojistné v životním pojištění meziročně stouplo o 3,1 procenta. Pro srovnání – o rok dříve rostlo o 2,7 procenta. Meziročně se tak vybralo o 746 milionů korun více a hodnota předepsaného pojistného se těsně přiblížila 25 miliardám korun.

PSALI JSME:
Životní pojistky ve stínu inflace. Smlouvu je vhodné zkontrolovat

Celkový počet smluv životního pojištění se ale nadále snižuje. „Ve srovnání s prvním pololetím roku 2021 jich je celkově o 1,7 procenta méně, což odpovídá poklesu o necelých 85 tisíc. Aktivních tak aktuálně zůstává 4,89 milionu smluv,“ informoval Jaroslav Urban, pojistný analytik ČAP.

Asociace uvedla, že objem jednorázově placeného pojistného meziročně klesá, aktuálně o téměř o 31 procent. Jednorázově placené pojistné se meziročně snížilo o 1,7 miliardy korun a dosáhlo hodnoty 3,7 miliardy korun. Běžně placené pojistné naopak posílilo na 3,2 miliardy korun.

PSALI JSME:
„Investiční životní pojištění je hra pro střední třídu,“ říká respektovaný ekonom, profesor Jaroslav Vostatek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB