Zájem o životní pojištění klesá. Aktivních je 4,89 milionu smluv

Česká asociace pojišťoven (ČAP) informovala, že celkové předepsané smluvní pojistné za letošní první pololetí roku přesáhlo 80 miliard korun. Meziročně se navýšilo o 7,8 procenta, resp. o téměř 5,8 miliard korun. Ve srovnání s letošním prvním čtvrtletím jde o mírné zpomalení tempa růstu.
Celkový počet smluv životního pojištění se nadále snižuje. Meziročně klesá zejména objem jednorázově placeného pojistného. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za pozitivní vývoj aktuálně vděčí 26 komerčních pojišťoven, které jsou členy asociace a jejichž podíl na celkovém předepsaném pojistném v ČR představuje 97 procent, především neživotnímu pojištění. Za pozornost stojí výjimečný růst v podnikatelském pojištění, ale stále nelze pominout ani nižší srovnávací základnu roku 2021, který byl ovlivněn probíhající pandemií covid-19.

Nicméně i životní pojištění posiluje. Předepsané pojistné v životním pojištění meziročně stouplo o 3,1 procenta. Pro srovnání – o rok dříve rostlo o 2,7 procenta. Meziročně se tak vybralo o 746 milionů korun více a hodnota předepsaného pojistného se těsně přiblížila 25 miliardám korun.

PSALI JSME:
Životní pojistky ve stínu inflace. Smlouvu je vhodné zkontrolovat

Celkový počet smluv životního pojištění se ale nadále snižuje. „Ve srovnání s prvním pololetím roku 2021 jich je celkově o 1,7 procenta méně, což odpovídá poklesu o necelých 85 tisíc. Aktivních tak aktuálně zůstává 4,89 milionu smluv,“ informoval Jaroslav Urban, pojistný analytik ČAP.

Asociace uvedla, že objem jednorázově placeného pojistného meziročně klesá, aktuálně o téměř o 31 procent. Jednorázově placené pojistné se meziročně snížilo o 1,7 miliardy korun a dosáhlo hodnoty 3,7 miliardy korun. Běžně placené pojistné naopak posílilo na 3,2 miliardy korun.

PSALI JSME:
„Investiční životní pojištění je hra pro střední třídu,“ říká respektovaný ekonom, profesor Jaroslav Vostatek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB