Zákazníci Pražské plynárenské si připlatí

Názor
Pražská plynárenská od června opět zdražuje. Tentokrát si připlatí, a to hned o 39 procent, část jejích zákazníků, kteří využívají ceník Standard. Společnost přitom zvedala ceny také v dubnu a předtím na přelomu roku. Takováto série zvedání cen, která následují poměrně krátce po sobě, není zcela standardní. Představuje indicii, že se Pražská plynárenská ocitá v obzvláštní finanční tísni.
Pražská plynárenská od června opět zdražuje. Společnost přitom zvedala ceny také v dubnu a předtím na přelomu roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Společnost Pražská plynárenská se podle všeho ocitla v podobné – nikoli shodné – situaci jako na podzim již padlá Bohemia Energy. To znamená, že ji zaskočil vývoj na evropském velkoobchodním trhu s plynem, který je od konce loňského léta objektivně poměrně vysoce nevyzpytatelný.

Společnost se tak evidentně dostala do jistých potíží s řízením svého rizika. Například mohla nakupovat až příliš velký objem plynu na krátkodobém trhu, který je v době tak mimořádné situace, jako kvůli pandemii a nyní válce zažíváme, daleko rizikovější, než trh dlouhodobý.

PSALI JSME:
Platíte vysoké zálohy na energie? Zkuste energetické devatero

Druhému největšímu dodavateli plynu tak nyní bude muset nejspíše poskytnout podpůrnou finanční injekci město Praha. Tím se ovšem znatelně umenší pravděpodobnost, že společnost bude následovat osud Bohemia Energy. Injekci už schválili pražští radní, ještě ji musí schválit zastupitelé.

Zákazníci v rámci preventivních kroků mohou zvážit přechod k jinému dodavateli, aby se zcela vyhnuli skokovému nárůstu nákladů po případném pádu Pražské plynárenské a přechodu do režimu poslední instance. Nicméně pravděpodobnost pádu Pražské plynárenské je po schválení zmíněné finanční injekce poměrně nízká.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podnikatelé vyzvali českou vládu k zastropování cen energií

Zavřít reklamu ×
  1. To je k smíchu ten příplatek pro Pražáky…..Tady na Moravě nám zdražil Centropol už v říjnu o 60% a od nového roku zas o 60%….To,asi Kovanda ani netuší kolik platíme tady na Moravě za plyn!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Rekordní rok pro Shopsys. Po letech je firma v zisku

Společnost Shopsys, která se zabývá tvorbou e-shopů pro největší hráče na trhu, informovala, že uzavřela fiskální rok se ziskem 11 milionů korun. Je to údajně již popáté v řadě, kdy firma vykazuje meziroční růst …

KB Pojišťovna meziročně zvýšila zisk

Hospodářský výsledek KB Pojišťovny, která je součástí finanční skupiny Komerční banky, dosáhl za rok 2021 dle českých účetních standardů výše 654,1 milionu korun, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. To je o 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.