Podnikatelé vyzvali českou vládu k zastropování cen energií

Zástupci podnikatelské veřejnosti vyzvali ve středu v dopise českou vládu, aby přijala okamžité řešení neudržitelného nárůstu cen elektrické energie, plynu a pohonných hmot v podobě jejich zastropování. Redakci o tom informovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
Domácnosti budou moci v létě přestat topit, ale pekaři, restaurace a jiné drobné podniky budou muset spotřebovávat plyn i v létě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vlády v okolních zemích podle signatářů dopisu situaci řeší, ale česká vláda nečiní v tomto žádné konkrétní a rychlé kroky. Firmy upozorňují, že tuto situaci po covidovém finančním vyčerpání rezerv nejsou schopny ustát další měsíce. Zvažují proto uzavření provozů a ukončení činnosti. Situaci je třeba řešit okamžitě, než se projeví tragickým nárůstem nezaměstnanosti a ztrátou výkonnosti celé ekonomiky, tvrdí signatáři.

„Požadujeme zastropování, ale chápeme, že pro některé firmy a domácnosti to nemusí stačit. Pro tyto případy by měla vláda použít systém energetických poukázek financovaných ze zisků společnosti ČEZ, nad kterou má stát většinovou kontrolu,“ uvádí se v dopisu.

Státní rozpočet by mohl v případě, pokud by vláda k takovým krokům nepřikročila, významně prodělat, varují podnikatelé. Zejména malé a střední podniky, zdaleka největší zaměstnavatel v zemi, by byly nuceny propouštět, a stát by přišel o daň z příjmů. Chudší obyvatelstvo se bude snažit šetřit, čímž se vybere méně na DPH a spotřebních daních.

To vše bude největší ranou zejména na venkově, kde alternativní zaměstnavatelé neexistují, a snížená spotřeba řetězově dále ohrozí další regionální podniky. Zvýší se tak tlak na migraci do velkých měst. To však ještě dále zvýší tlak na ceny tamních nemovitostí, čímž zchudne a sníží spotřebu i velkoměstské obyvatelstvo, a situace se bude dál řetězově zhoršovat.

Energie podle signatářů dopisu stojí úplně na počátku všech řetězců, proto zastropování jejich cen umožní šířit úlevu do celé ekonomiky podél stejného řetězce, upozorňují podnikatelé. V případě elektřiny i plynu jsou podniky na rozdíl od domácností mnohem méně chráněny fixními kontrakty a mnohem více exponovány tržním cenám.

PSALI JSME:
Obce se musí naučit lákat „bohaté“ domácnosti, které odchází z měst

Ty u plynu vzrostly ještě více, než u elektřiny. Zatímco za uplynulý rok vzrostla tržní cena elektřiny zhruba třikrát a rostla postupně, u plynu je na čtyřnásobku již od loňského září, a krátkodobé výkyvy ji během této doby dokázaly vyhnat i na desetinásobek.

Na rozdíl od domácností navíc firmy nepocítí u plynu „letní úlevu“. Domácnosti budou moci přestat topit, ale pekaři, restaurace a jiné drobné podniky budou muset spotřebovávat plyn i v létě. Vysoké ceny se jich proto dotýkají mnohem více, a dále se propisují na zdražování pro spotřebitele. Tím dále zvyšují inflaci a nutí Českou národní banku dále zvyšovat úrokové sazby.

Cena pohonných hmot sice nenarostla tak, jako u plynu a elektřiny, ale na stavu ekonomiky je schopna se podepsat neméně. V globální ekonomice je závislost na dopravě stále vyšší, a to včetně zajištění konečné distribuce zákazníkům. Podnikatelé v dopravě jsou navíc vystaveni zahraniční konkurenci více.

PSALI JSME:
Pomůže vláda podnikatelům postiženým předvánočním lockdownem? Zatím to brzdí ministr Síkela

Pokud energetická politika jiných vlád zlevní tamní pohonné hmoty oproti českým, začnou zahraniční dopravci válcovat ty české díky snadnějšímu přístupu k levnější naftě. Vláda může navíc přijít o významné daňové příjmy, když se všichni dopravci, tuzemští i zahraniční, budou snažit tankovat v zahraničí, takže namísto do českého rozpočtu budou odvádět do toho zahraničního.

Pokud vláda tyto kroky neučiní, důsledkem bude menší odbyt, další snižování spotřeby domácností, snižování investic firem, zpomalení rozvoje investic, a kromě nezaměstnanosti jako takové se všemi negativními důsledky i snižování odvodů ze mzdy zaměstnanců v důsledku propouštění, varují signatáři dopisu.

„Odvody jsou dnes největším příjmem do státního rozpočtu,“ uvedla AMSP ČR. Očekávat se podle ní dá i zvýšení výdajů na sociální politiku, zvýšení úniků finančních prostředků (agentury na černém trhu práce a mzdy, pozn. red.) a roztočení inflační spirály, která je „formou konfiskace, pro niž nikdo nehlasoval“.

PSALI JSME:
Asociace: Obchodní řetězce jsou opět zvýhodňovány oproti českým drobným podnikatelům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.