
Mimořádně dobře se dařilo českému stavebnictví, které vykázalo výrazný meziměsíční růst v oblasti pozemního stavitelství, rostlo ale i to inženýrské. Celkově ale nelze prosincový výsledek přeceňovat. Vzhledem k situaci v německém průmyslu a riziku obchodních válek pravděpodobně zůstane český průmysl pro domácí ekonomiku v letošním roce spíše brzdou.
Průmyslová produkce se v prosinci vymanila z tříměsíční série poklesů v řadě a oproti listopadu vzrostla o 1,6 procenta. V meziročním srovnání byla v prosinci ale nižší i kvůli vlivu statistické základny o tři procenta. To ale stále překonalo tržní konsensus, který očekával výraznější pokles ve výši -3,5 procenta meziročně.
Za celý loňský rok se průmyslová produkce po očištění o rozdílný počet pracovních dní celkově snížila o 1,4 procenta. Průmyslová data se připojila k maloobchodním tržbám, které také překvapily pozitivním směrem. Společně tak mohou přispět k lepším vyhlídkám pro domácí ekonomiku, která v loňském posledním čtvrtletí rostla mezikvartálně o solidních 0,5 procenta.
Ovšem na rozdíl od pokračujícího oživení spotřebitelské poptávky, jak dokazují tržby v maloobchodě, tak situace v průmyslu navzdory aktuálnímu pozitivnímu signálu zůstává velice nejistá. Průmysl tak podle nás bude v letošním roce spíše brzdou růstu domácí ekonomiky.
Zpracovatelská výroba v prosinci meziměsíčně vzrostla 1,9 procenta po předchozím poklesu o 2,2 procenta. V loňském závěrečném čtvrtletí výroba ve zpracovatelském průmyslu ale mezičtvrtletně stále klesla o 0,8 procenta. K prosincovému výsledku pozitivně přispěly ostré korekce v mnoha odvětvích, které částečně kompenzovaly citelné poklesy v předchozích měsících.
Hovořit o rozsáhlém a déletrvajícím oživení v průmyslovém sektoru je zatím ale pravděpodobně předčasné, když prosincový výsledek nedokázal kompenzovat předchozí snížení. K meziměsíčnímu zvýšení výroby přispěla nejvíce odvětví výroby motorových vozidel (+0,7 pb), výroba počítačů a elektronických zařízení (+0,5 pb) či strojírenství (+0,4 pb).
Hodnota nových zakázek se v prosinci meziměsíčně snížila o 0,2 procenta a v meziročním srovnání stagnovala. V klíčovém automobilovém sektoru přitom hodnota nových zakázek oproti listopadu mírně narostla o 0,7 procenta. Nízká poptávka po průmyslovém zboží však celkově zůstává klíčovým problém pro domácí průmysl, když ji považuje 53 procent průmyslníků jako největší bariéru produkce.
Lepší data z reálné ekonomiky z posledních týdnů přinášejí určitou úlevu. Nicméně navzdory oživení v průmyslu, zůstáváme vůči jeho dalšímu vývoji opatrní. Průmysl bude zřejmě nadále omezovat nepříznivá situace v Německu, vysoké úrokové sazby a rovněž riziko vzplanutí obchodních válek, které by mohly v určité míře dopadnout i na český průmysl.
Přímý export do USA z ČR sice tvoří jen velmi malou část celkového vývozu, domácí průmysl je nicméně významně integrován do globálního výrobního řetězce, který je vysoce citlivý na protekcionistická opatření.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)