
Šlo přesně o 1080 korun. Taková byla výše předepsané měsíční platby zdravotního pojištění. Jednu splátku zapomněla žena uhradit. Dozvěděla se o tom ale až po více než pěti lety, kdy ji o dluhu informovala zdravotní pojišťovna. Bylo to v době, kdy už žena byla registrována u jiné pojišťovny.
Dlužné pojistné ihned zaplatila a domnívala se, že z osobního jednání v pojišťovně vyplynulo, že tím pro ni celá záležitost skončila a případné penále jí bude prominuto. Jenže pojišťovna ji následně vyzvala k zaplacení i penále, protože žena podle ní o jeho prominutí nepožádala. Penále přitom bylo vyšší, než dlužná částka.
Pravidelné kontroly
Žena penále raději rychle zaplatila, ale na postup pojišťovny si stěžovala ombudsmance Anně Šabatové. Vadilo jí, že se pojišťovna ozvala až po tak dlouhé době a že jí spolu s vyčíslením penále neupozornila na případné prominutí této sumy.
Pojišťovna se podle zjištění ombudsmanky dopustila dvou pochybení. V první řadě dostatečně neprováděla pravidelné kontroly toho, jak její klienti plní své povinnosti, tedy platí předepsané zdravotní pojištění.
„Zákon sice výslovně nestanoví žádnou lhůtu k vyrozumění pojištěnce o dluhu, ale podle principů dobré správy by to měla pojišťovna dělat v rozumném období, zejména s ohledem na růst penále. Provést kontrolu až po více než pěti letech, kdy už navíc dlužník dávno není pojištěncem dané pojišťovny, rozhodně není dobrou praxí,“ konstatovala Šabatová. Vyzvala proto pojišťovnu, aby kontrolu prováděla pravidelně.
Kliente, zaplať!
Za ještě závažnější pochybení ombudsmanka považuje skutečnost, že pojišťovna zaslala stěžovatelce pouze oznámení o výši penále a výzvu k jeho úhradě, aniž by ji informovala o možnosti prominutí. Takto postupovala nejen v případě stěžovatelky, ale obecně vůči všem pojištěncům. Ředitel pojišťovny tento postup obhajoval poukázáním na skutečnost, že právní úprava výslovně nestanoví zdravotním pojišťovnám povinnost dlužníky takto informovat.
Přestože pojišťovna trvala na tom, že jí zákon neukládá postupovat jinak než doposud, s ohledem na principy dobré správy a vstřícnost vůči svým klientům se rozhodla svou praxi změnit. Přislíbila pravidelně kontrolovat, jak pojištěnci plní své povinnosti maximálně v ročních intervalech, a po zjištění nedostatků své klienty hned informovat. A spolu s vyčísleným penále je bude také informovat o možnosti jeho prominutí.
Penále 0,05 procenta denně
Podle zákona činí penále na veřejném zdravotním pojištění 0,05 procenta denně z dlužného pojistného. Pojišťovny mohou za neplnění zákonných povinností vyměřovat svým klientům rovněž pokuty, z nich se ale penále nevyměřuje.
Penále je možné prominout, nebo snížit. Musí o to ale pojištěnec požádat. Legislativa však nestanovuje, že by na tyto možnosti měl klient automaticky nárok, jde o rozhodnutí konkrétní pojišťovny. Obvykle se řídí tím, jak dotyčný platil pojistné v minulosti. U částek nad 20 tisíc korun rozhoduje Rozhodčí orgán zdravotní pojišťovny.
Pokud je dluh natolik vysoký, že ho klient nemůže splatit jednorázově, pojišťovna mu může nastavit splátkový kalendář. V takovém případě ovšem penále běží i během jeho plnění. Splátkový kalendář je možné uzavřít i na dlužné penále.