Zdravotní pojišťovnu změní od ledna desetitisíce lidí. Někteří i proto, že musí

Svou dosavadní zdravotní pojišťovnu podle předběžných údajů změní v lednu 2020 téměř 62 tisíce lidí. Nejvíce nových pojištěnců během letošního podzimního přestupního termínu získala Oborová zdravotní pojišťovna (OZP), kterou si vybralo téměř deset tisíc lidí. Jedním z nich je i pan Jiří z Plzeňského kraje, pro něhož ale nešlo o dobrovolnou změnu a jeho volbu.
Lidé, kteří ročně změní zdravotní pojišťovnu kvůli tomu, že ta jejich dosavadní by jim nehradila léčbu aktuálního onemocnění, nefigurují v žádných statistikách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„S Všeobecnou zdravotní pojišťovnou jsem žádný problém neměl, dokonce jsem roky využíval výhod členství v Klubu pevného zdraví. Když mi ale lékaři diagnostikovali rakovinu, musel jsem kvůli metodě léčby, kterou podstupuji, změnit zdravotní pojišťovnu,“ říká pan Jiří a dodává: „Na výběr jsem měl buď Oborovou zdravotní, nebo Českou průmyslovou zdravotní. VZP by totiž mou léčbu nehradila, jak mi sdělila ošetřující lékařka.“

„Vůbec ale netuším, jestli kvůli této změně budu muset změnit například zubařku nebo další odborné lékaře, protože jsem se o to dosud – jako pojištěnec VZP – nezajímal,“ dodává. Podobných případů je v Česku samozřejmě více, ale pozornost k sobě poutají především případy vážných a vzácných onemocnění, které pojišťovny – a zejména VZP – odmítají proplácet. Vloni například Česká televize informovala o případu pacientky, která bojovala s rakovinou lymfatických uzlin, ale běžná léčba nezabrala.

Lidé totiž mají možnost požádat pojišťovnu o mimořádnou úhradu, což umožňuje paragraf 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění: „Příslušná zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce.“

„Jednou z možností je také oslovit jiné zdravotní pojišťovny a zjistit, jak se k úhradě konkrétního léku staví, a případně tedy změnit zdravotní pojišťovnu,“ uvedla pro portál Finanční a ekonomické informace právní poradkyně Kanceláře Ombudsmana pro zdraví Ilona Hlaváčová.

PSALI JSME:
Léky a operace za miliony? Pacienti musí bojovat o naději

Pan Jiří (kontakt máme k dispozici – pozn. red.) se na redakci portálu FAEI.cz obrátil po přečtení článku našeho zářijového článku Zdravotní pojišťovny vytahují podpultovky. Proč byste měli změnit tu svou? „Hořce mne rozesmálo vyjádření paní z tiskového oddělení VZP. Uvedla, že Všeobecná zdravotní pojišťovna má jinou strategii než ostatní menší pojišťovny,“ vybavuje si.

„Vycházíme z toho, že člověk by si neměl vybírat zdravotní pojišťovnu podle toho, že mu přispěje pár stokorunami na aktivity, které provozuje, když je zdravý, ale podle toho, jak se o něj postará, když je nemocný. A v tom jsou naše největší trumfy proti konkurenci,“ sdělila v září redakci FAEI.cz Jana Sixtová z tiskového oddělení VZP.

„Všeobecná zdravotní pojišťovna by se o mne nepostarala, když jsem zjistil, že jsem vážně nemocný. Léčbu v soukromém zdravotnickém zařízení, které jsem si vybral právě kvůli jeho výborným výsledkům, by mi neproplatila,“ konstatuje pan Jiří s tím, že si není jist tím, že se někdy v budoucnu k VZP vrátí.

PSALI JSME:
Přetahování klientů zdravotních pojišťoven je miliardový kšeft

Lidé, kteří ročně změní zdravotní pojišťovnu kvůli tomu, že ta jejich dosavadní by jim nehradila léčbu aktuálního onemocnění, nefigurují v žádných statistikách. Určitým vodítkem či srovnáním ale mohou být statistiky VZP, jako největší zdravotní pojišťovny s téměř šesti miliony pojištěnců. Podle nich VZP v letech 2013-2018 odmítla uhradit podle zmíněného paragrafu 16 léčbu v průměru více než 14 procentům pacientů. Ročně šlo průměrně o více než jedenáct a půl tisíce lidí.

Řečeno řečí čísel pouhá necelá dvě promile pojištěnců VZP. Za každým jednotlivým případem se však skrývá konkrétní lidský příběh či tragédie.

„Když vážně onemocníte, měli byste s doktory hledat způsob, jak se vyléčit. U rakoviny, ale i u dalších vážných nemocí platí, že nemáte čas čekat na to, až a jak se zdravotní pojišťovna vyjádří k žádosti o mimořádnou úhradu, nebo se s ní soudit. To je boj na roky, který bude každého takového pacienta připravovat o sílu, kterou potřebuje věnovat především zápolení se svou chorobou,“ uzavírá svůj nedobrovolný přestup pan Jiří.

PSALI JSME:
Zdravotní pojišťovny vytahují podpultovky. Proč byste měli změnit tu svou?

Zavřít reklamu ×
 1. Zdravotni pojisteni je nesmysl a podvod na lidech, kdo veri v nemoci at vyuziva soucastny system a plati jako mourovaty. Kdo v nemoci neveri a bohuzel nebyl nikdy nemocny tak jako ja tak at si neplati a v pripade udajne nemoci at proda barak budeli chtit a byt udajne zdravi. Nemoci neexistuji je to jen ve Vasich hlavach.

  • Tak vy evidentně zdravý nejste, aspoň s hlavou určitě ne :-), pokud tvrdíte, že zdravotní pojištění je nesmysl. Pro příklad se podívejte na americký zdravotnický systém, proč asi všichni lidé od zaměstnavatele požaduj především zdravotní pojištění? Protože nemoci existují a je to pak smůla, když nemáte dolárky na léčbu…

 2. Zdravotní pojišťovna být měla být jen jedna a bylo by dost peněz na léčení. Takhle je to jen pro ostudu, peníze se rozpustí v pojišťovnách a nemocnému zbudou jen oči pro pláč.

 3. Také uvažuji že změním zdravotní pojišťovnu a od VZP odejdu. Co se týče péče o nemocné tak je VZP jedna z nejhorších. Průšvih že se to dá změnit jen jednou za rok a vždy ten termín propásnu.

  • Dobrý den, díky za váš názor.
   S dovolením vás opravíme – změnit zdravotní pojišťovnu lze dvakrát do roka – k polovině a ke konci roku. Nejméně tři měsíce předtím ale musíte požádat o „přestup“ do nové pojišťovny.
   Redakce

 4. Vážení pisatelé ,nebere mi to hlava o čem se to pořád jedná.
  Pokud si platím na ošetřování,mělo by to platit na všechny druhy nemocí a s tím spojené léčení .
  Jinak je to jen mašinérie na ožebračování lidí,a ať se to někomu líbí nebo nelíbí ,je to jen podfuk na lidech s tím ,že je tolik zdrav.pojišťoven.Měly by přece léčení platit lidem všechny stejně ,nebo snad lidé jsou odpad?

 5. Jenže půl roku potřebného k přestupu je u některých nemocí dlouhá doba, pacient se přestupu třeba ani nemusí dožít. Ale o to zřejmě jde. Nebo proč je tak dlouhá vázací doba? U mobilních operátorů se to kritizuje, ač tam o zdraví nebo o život vůbec nejde, proč se to trpí u ZP?

 6. Nelíbí se mi, jak se hospodaří s penězi povinně odvedenými ve formě zdravotní daně ( nazvané jako zdravotní pojištění ). Měla by být jasně daná pravidla, co z těchto peněz je hrazeno. Soutěž mezi pojišťovnami ve stylu já Vám dám lístky na bazén a já vám nezaplatím tohle zde nemá co dělat !! Jasně definovat pravidla, co je z povinných odvodů hrazeno (a kolik to stojí) ! A to je to, co jako občan očekávám. Stačila by jedna zdravotní pokladna. Takto může snadno dojít k situaci, že člověk, který celý život platí odvody onemocní, a bude smutně poslouchat, že kdyby byl u jiné pojišťovny , mohl by se i léčit. A bude se dívat, jak jiní chodí zadarmo na masáže.

 7. Domnívám se, že ani přestupem k jiné pojišťovně na tom nebude nikdo o moc lépe, pokud onemocní chorobou, na kterou nezabírá běžná léčba. A pokud si někdo myslí, že zdravotní pojištění je nesmysl, měl by si zjistit, kolik stojí ta která léčba. Pokud jsem zdravý/á, myslím si, že jsem do pojištění investoval/a „majlant“ . Stačí však jedna náročnější operace a veškeré zaplacené pojištění je pryč. Nevyřešila by to ani jedna společná pojišťovna pro všechny. I když by sloučením přibyly peníze za smluvní platy a luxusně zařízená ředitelství ostatních pojišťoven.

 8. Tohle je vážně hnus, moje maminka měla ve 45 letech rakovinu, VZP proplatila chemoterapie, když mamince tato léčba nezabrala, navrhli ji lékaři jinou léčbu, kterou už VZP neproplatila. Opravdu super přístup k mladému člověku. Jestli pak ti, co o tomhle rozhodují něco takového zažili. Asi ne..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.