Zdražování pohonných hmot končí

Názor
Přísnější opatření proti pandemii koronaviru jsou zaváděna v mnoha zemích po celém světě. Důsledkem těchto opatření bude snížení mobility lidí. To povede k poklesu poptávky po pohonných hmotách, což by mělo snížit cenu na ropném trhu.
Cena ropy je v posledních dnech velice proměnlivá. Ilustrační foto: Pixabay.com

Spojené státy oznámily, že uvolní 50 milionů barelů ropy ze svých strategických rezerv. Cílem tohoto opatření má být snížení ceny ropy, která koncem října vystoupala na své sedmileté maximum. Zároveň tím americký prezident Joe Biden reaguje na neochotu kartelu OPEC a jeho spojenců zvýšit těžbu ropy. Snažení Spojených států bude koordinováno s dalšími zeměmi. Například Indie by měla uvolnit pět milionů barelů ropy, Japonsko 4,2 milionu barelů a Británie 1,5 milionu.

Uvolnění strategických zásob ropy je pozoruhodný počin, nicméně situaci na trhu příliš nezmění. Jen Spojené státy spotřebují přibližně 20 milionu barelů ropy za den. Takže na trh uvolní jen dva a půl dne své vlastní spotřeby, což lze označit jako pár kapek v moři. Cena ropy je přitom v posledních dnech velice proměnlivá. Nejprve klesla o více než deset procent, aby následně začala růst. Aktuálně se pohybuje na úrovni 82 dolarů za barel.

PSALI JSME:
Biden se spojenci rozjíždí „ropnou válku“ proti Saúdské Arábii a Rusku

Na tuzemských čerpacích stanicích by již nemělo docházet ke zdražování. Ceny pohonných hmot by měly stagnovat či dokonce mírně klesat. Nelze však očekávat, že by se pokles ceny na ropném trhu plně promítl do cen benzínu a nafty. Pumpaři za sebou mají náročné období a budou si chtít udržet vyšší marže. Při zlevňování proto budou určitě liknavější, než když zdražovali.

Navíc poklesu cen pohonných hmot brání oslabování kurzu koruny vůči dolaru, které pozorujeme i přes zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Koruna je vůči dolaru dokonce nejslabší od začátku listopadu 2020. V případě zhoršování pandemické situace lze navíc očekávat, že koruna vůči dolaru dál oslabí, protože se investoři budou stahovat z měn na rozvíjejících se trzích do stabilnějších měn, jako jsou dolar a euro.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Benzín v ČR je nejdražší za posledních devět let

Zavřít reklamu ×
  1. To je škoda! Provoz na cestách je obrovský a zdražení paliv by pomohlo snížit počet aut na silnicích.

  2. U nás určitě zdražování nekončí. Pane Petr, počet aut se nesníží, zdražuje se vše, kolem čeho jenom projelo něco na benzin nebo naftu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.