Zdražování potravin zdaleka nemusí být konec

Březnová inflace v Česku sice podle tuzemských analytiků a ekonomů meziročně „zůstala na svých“, tedy na úrovni předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve výši 2,7 procenta, ale to není ten nejpodstatnější aktuální statistický údaj.
Vajíčka meziročně zdražila téměř o 50 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com
Vajíčka meziročně zdražila téměř o 50 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

O hlavní překvapení se postaraly rostoucí ceny potravin. Jejich ceny, jakož i nealkoholických nápojů, v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,8 procenta a meziročně o 6,1 procenta. Ceny alkoholických nápojů a tabáku pak byly meziměsíčně vyšší o 0,4 procenta a meziročně o 5,2 procenta.

To, že v březnu v Česku zvlášť rychle zdražovaly potraviny, potvrdil Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas: „Jak napovídají předchozí výsledky zemědělských a zpracovatelských cen, růst cen v tomto případě ještě nemusí být konec. Potraviny tak zůstanou i nadále hlavním a současně nevyzpytatelným proinflačním faktorem.“

Meziměsíční vývoj cen potravin pak pro faei.cz přiblížil analytik Raiffeisenbank Martin Kron: „Z jednotlivých položek spotřebitelského koše se meziměsíčně nejvíce zvýšily ceny vajec (+15,7 %). Rostly ceny i dalších potravin, například ovoce (+2,7 %) či drůbežího masa (+2,0 %).

Jak ale upozornil, na druhé straně výrazně klesly ceny másla (-8,3 %). „Vzhledem k blížícím se Velikonocům ale jejich cena opět může vzrůst, neboť obchodníci mohou využít zvýšený zájem o tuto surovinu,“ sdělil Kron.

V meziročním srovnání tlačí inflaci, podobně jako v dosavadním průběhu letošního roku, vzhůru zejména ceny potravin. Analytik Raiffeisenbank, připomněl, že vajíčka meziročně zdražila téměř o 50 procent, čokoláda o takřka 34 procent, máslo a kakao o více než 27 procent, káva o 22,5 procent a mléko a ovoce o 11,1 procent.

„Maso je oproti loňskému březnu dražší o necelá čtyři procenta a nealkoholické nápoje o téměř osm procent. Většina těchto položek je obsahem nákupního koše běžného spotřebitele, tudíž tyto cenové nárůsty jsou obzvlášť citlivé. Pokud se neztlumí cenová dynamika v segmentu potravin, může to mít negativní dopad i na poptávku v segmentech zbytného zboží,“ upozornil Martin Kron z RB.

Základní trendy ve vývoji inflace se ale podle Petra Dufka z Banky Creditas nemění. „Zesiluje tendence zlevňování energií, ke kterým se přidaly i pohonné hmoty. Lehce zmírnily inflační tlaky ve službách, i když i nadále pokračoval růst cen v hotelích,“ konstatoval Dufek.

To ve svém vyjádření pro faei.cz potvrdil i Martin Gürtler, ekonom Komerční banky, podle nějž nižší ceny pohonných hmot kompenzovaly nepříznivý vývoj cen potravin. Pohonné hmoty se v březnu meziměsíčně snížily o 3,2 procenta, meziročně pak dokonce o 8,4 procenta. „K výraznému meziročnímu poklesu přispěla i vyšší srovnávací základna loňského roku,“ vysvětlil Gürtler.

Zdroj: Martin Gürtler, Komerční banka
Zdroj: Martin Gürtler, Komerční banka

„Do inflace se začínají stále větší měrou propisovat rostoucí ceny nemovitostí,“ varoval hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Tzv. imputované nájemné je meziročně vyšší o 3,6 procenta, což vzhledem vysokému podílu na spotřebitelském koši znamená dodatečné necelé čtyři desetiny navíc.“

Meziroční růst v rámci váhově důležité položky tzv. imputovaného nájemného podle Gürtlera z KB pravděpodobně souvisel s probíhajícím oživením na nemovitostním trhu, které vedlo k významnému urychlení růstu cen nemovitostí. „Nedostupnost vlastnického bydlení pak tlačí vzhůru i ceny nájemního bydlení,“ dodal.

A co lze podle ekonomických expertů čekat dál? „Inflace se může pomalu v dalších měsících snižovat, ale stále se bude nacházet v blízkosti hranice 2,5 procenta. K cílovým dvěma procentům to nemá daleko, ale o to obtížněji je bude dosahovat,“ uvedl Petr Dufek z Banky Creditas.

Pomoci podle jeho názoru mohou levnější energie včetně pohonných hmot, avšak potraviny a ceny nemovitostí „budou pokles inflace dál úspěšně brzdit“. Podobně to vidí i Martin Gürtler z Komerční banky, podle nějž by se inflace po zbytek roku měla udržet v tolerančním pásmu České národní banky (ČNB).

Martin Kron, analytik Raiffeisenbank, vyslovil předpoklad, že z pohledu tuzemské centrální banky se „pravděpodobně nic nemění“. Bankovní rada podle něj bude vyčkávat na další data nejen v případě inflace, ale také o výkonu ekonomiky.

Zdroj: Martin Gürtler, Komerční banka
Zdroj: Martin Gürtler, Komerční banka

„Zároveň bude bedlivě pozorovat další vývoj ve světě – rozhodnutí významných centrálních bank (zasedání Evropské centrální banky v příštím týdnu) a pochopitelně další vývoj celní války. V dubnu očekáváme pokles inflace do blízkosti dvouprocentního cíle ČNB,“ doplnil Kron.

Podle ekonoma KB Martina Gürtlera jsou však nyní prognózy spjaty s velkou mírou nejistoty, a to především v souvislosti s nejasným vývojem kolem amerických cel a jejich dopadů na ekonomiku a inflaci. Negativně do vývoje mohou také vstoupit inflační tlaky podpořené významnými výdaji do obrany v řádu desítek miliard korun.

To ve svém komentáři pro faei.cz zdůraznil analytik poradenské společnosti PwC Dominik Kohut: „Alfou i omegou dalšího cenového vývoje samozřejmě budou celní experimenty Donalda Trumpa, jejichž zavádění zatím přinášelo inflační tlaky v USA a deflační v Evropě i v Česku.“

Aktuální vývoj pozastavení amerických cel na tři měsíce si vysvětluje jako pozitivní signál. „Spíše napovídá, že obě strany se budou chtít dohodnout a neeskalovat obchodní válku. V případě, že EU nebude recipročně zvyšovat dovozní cla, dopad na inflaci v Česku by skrze zdražování měl být pro konečné spotřebitele neutrální.“

POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. Lu Lubajs

    Zločinecká Fialova vláda před zájmy země české a jejich občanů dala přednost zájmům Bruselu, Ukrajiny a ziskům energetických oligarchů, německé energetické burzy a menšinových akcionářů ČEZu z řad neměckých penzijních fondů, amerických investičních fondů a banky JP Morgan. Výsledky toho jsou tristní. Jdeme ke dnu, ale výše vyjmenovaní jásají nad obřími zisky.