
Za polovinou nárůstu cen stálo odvětví chemických látek a výrobků, což má souvislost s předchozím zdražením ropy. Dále citelně vzrostly ceny v odvětví výroby plastových, pryžových a nekovových minerálních výrobků. Zdražovalo se i v potravinářství, nicméně zde jsou ceny v meziročním poklesu o téměř dvě procenta.
V dubnu se rychle zvýšily ceny zemědělských výrobců o 1,5 procenta, jejich meziroční tempo se tak zvýšilo na stále nízkých 1,3 procenta. V případě ostatních výrobců byl cenový vývoj v dubnu velmi umírněný. Ve službách ceny meziměsíčně stagnovaly a v případě stavebních prací činilo meziměsíční zdražení 0,2 procenta.
Pro letošek počítáme s růstem cen průmyslových výrobců o 3,3 procenta, nicméně poslední data ukazují na rychlejší růst. I vývoj cen výrobců indikuje spíše šanci na dřívější růst úrokových sazeb České národní banky. Převažuje očekávání, že centrální banka zvýší úrokové sazby již na červnovém zasedání a dnes zveřejněná data tomuto nahrávají. Klíčový bude především další vývoj rizik stran epidemie.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)