Zdražování na straně výrobců zrychlilo

Názor
Ceny průmyslových výrobců v ČR v březnu oproti únoru vzrostly o výrazných 1,4 procenta a jejich meziroční tempo tak zrychlilo na 3,3 procenta z předchozího 1,4 procenta. To bylo nad všemi analytickými odhady. Náš odhad i medián trhu počítal s 2,6 procenta.
I z meziročního pohledu je hlavním důvodem růstu cen v průmyslu ropa. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlavní důvod zdražení nepřekvapí, tím je dražší ropa. Rafinérský sektor stojí za celou polovinou meziměsíčního zdražení, přičemž druhým tahounem vyšších cen je související sektor výroby chemických látek, kde došlo k meziměsíčnímu cenovému zvýšení o 8,3 procenta. K menšímu zdražení došlo v případě kovů a kovodělných výrobků či ve výrobě aut.

I z meziročního pohledu je hlavním důvodem růstu cen v průmyslu ropa. Bez rafinérského segmentu by růst průmyslových cen činil dvě procenta. Druhým největším tahounem je pak sektor výroby kovů a kovodělných výrobků s příspěvkem jednoho procentního bodu.

V březnu se rovněž výrazněji zvýšily ceny v zemědělství, a to 1,8 procenta. V meziročním srovnání tak ceny placené zemědělcům vzrostly o 0,4 procenta, zatímco ještě v únoru klesaly o 1,6 procenta. Vývoj cen ostatních producentů či poskytovatelů služeb lze označit za umírněný. V meziročním srovnání činí růst cen ve stavebnictví 1,9 procenta, v případě tržních služeb 0,7 procenta a v dopravě 0,8 procenta.

V případě průmyslových cen pravděpodobně uvidíme v důsledku vyšších cen ropy a problémy s komponenty ještě cenové nárůsty, které by ovšem už nemusely být vysoké. I tak ve druhé polovině roku z důvodu nižší srovnávací základny můžeme být svědky meziročního růstu cen průmyslových cen blízko čtyř procent. Vyšší růst cen v průmyslu je argumentem ve prospěch dřívějšího utažení měnové politiky, nicméně nejistota ohledně dopadu na spotřebitelské ceny je značná.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh se rizika vyšší inflace a úrokových sazeb velmi bojí, říká bývalý viceguvernér ČNB

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru