Ze dvou škodovek se prvně stal papamobil

Obrazem
Podívejte se pozorně na registrační značku „SCV 1“. Jde o latinskou zkratku pro stát Vatikán, Status Civitatis Vaticanae, a od roku 1980, kdy se začala psát historie moderních papamobilů, tedy automobily určené pro potřeby hlavy katolické církve, se objevila (téměř) na každém z nich. Naposledy tento týden na vozech Škoda Enyaq iV (a Karoq), které papežovi během návštěvy Slovenska poskytla mladoboleslavská automobilka.
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto poskytla papeži Františkovi na jeho čtyřdenní návštěvu na Slovensku celkem čtyři vozy. Svatý otec jezdí zejména v elektrickém SUV Enyaq iV. Foto: Škoda Auto

Přestože Škodovka poskytla své vozy Škoda Rapid Spaceback papeži Františkovi již v roce 2018 v irském Dublinu během jeho dvoudenní návštěvy země v rámci Světového setkání rodin, tehdy o papamobily v pravém slova smyslu nešlo. Nedisponovaly totiž onou unikátní značkou „SCV 1“.

V roce 2018 jezdil papež v Irsku v docela obyčejné škodovce Rapid Spaceback. Foto: Škoda Ireland

Mladoboleslavská automobilka informovala, že obě SUV s čistě elektrickým pohonem byla upravena podle požadavků Vatikánu. V Bratislavě měl v neděli a v pondělí k dispozici jeden vůz Enyaq iV, v Košicích dnes po leteckém přesunu využije druhý a následně i ve středu.

Papež se na Slovensku svezl i ve voze Karoq. Automobilka dodala rovněž dva kusy. Foto: Škoda Auto

Aby byl papež lépe vidět, byla standardní zatmavená zadní okna nahrazena průhledným sklem. Na přední blatník na straně spolujezdce byly umístěny chromované držáky pro vatikánskou vlajku a na krytech vnějších zrcátek se nachází oficiální logo papežovy návštěvy.

Z fotografie není zřejmé, zda papež využil instalované dodatečné madlo pro snazší vystupování z vozu. Je ale jasně vidět, že na rozdíl od většiny ostatních na snímku nemá respirátor… Foto: Škoda Auto

„Součástí požadavků od Vatikánu byla také instalace dodatečného madla v interiéru pro komfortnější vystupovaní z vozidla. Všechny vozy jsou v černé metalíze a mají černý interiér,“ uvedla automobilka. Prostřednictvím speciálního webu automobilky pak lze hlavě katolické církve zasílat pozdravy.

Papež Jan Pavel II v papamobilu na bázi terénního vozu Mercedes-Benz 230 G. Všimněte si registrační značky „SCV 7“. Foto: Daimler

Desítky let byly papamobily výsadou německé automobilky Daimler. Už v roce 1930 od ní dostal papež Pius XI. darem limuzínu Mercedes-Benz s osmiválcovým motorem. První moderní papamobil ale vznikl až v roce 1980 u příležitosti návštěvy sv. Jana Pavla II. v Německu a šlo o přestavbu z terénního modelu Mercedes-Benz 230 G (Geländewagen) a „kukaň“ byla z plexiskla.

Otevřený papamobil Fiat Campagnola, v němž byl Jan Pavel II. při útoku tureckého atentátníka, je dnes vystavený ve Vatikánském muzeu. Registrační značka je SCV 1, ale ta originální byla SCV 3, jak dokládají dobové fotografie. Foto: Jebulon – vlatní dílo, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28985585

O rok později, po atentátu na vatikánském Svatopetrském náměstí, kde Svatý otec jel v otevřeném Fiatu Campagnola, byl Mercedes vybaven neprůstřelným sklem. Od té doby Svatého otce doprovázel na mnoha italských i zahraničních cestách, přičemž při návštěvě Rakouska v roce 1983 z jeho kapoty zmizela třícípá hvězda značky Mercedes-Benz.

Papež Jan Pavel II. na Svatopeterském náměstní v otevřeném papamobilu v roce 2004. Foto: No machine-readable author provided. Thalion77~commonswiki assumed (based on copyright claims). CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=621123

V roce 2007 jej papež Benedikt XVI. nahradil modernějším, avšak zcela otevřeným modelem G 500 (série 463), který nadále používá i papež František. Od dob Jana Pavla II. provozuje Vatikán současně několik obrněných papamobilů.

Papež Benedikt XVI. v roce 2009 měl na návštěvě v České republice k dispozici dva vozy Mercedes-Benz ML 430. Mercedesy, které používali papežové, si můžete prohlédnout v muzeu automobilky ve Stuttgartu, kde všechny končí svou oficiální pouť. Ilustrační Foto: Diocese of Westminster from London, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Když byl Benedikt XVI. v roce 2009 na návštěvě v České republice, použil dva upravené čtyřtunové osmiválce Mercedes-Benz ML 430. V jedno jezdil v Praze, v tom druhém v Brně. Podvozek i strany vozu jsou pancéřované a zadní vyvýšenou průhlednou kabinu chrání tři centimetry silné neprůstřelné sklo.

Zrekonstruovaný papamobil, v němž Jan Pavel II. v roce 1979 jezdil v rodném Polsku. Foto: Jarosław Roland Kruk / Wikipedie , licence: CC-BY-SA-3.0

V řadě zemí papežové při svých návštěvách používali speciální vozy místních automobilek. Například Jan Pavel II. měl při své návštěvě v rodném Polsku k dispozici upravené otevřené bílo-žluté nákladní auto Star 660 M2 od polského výrobce.

Panamský papamobil představil arcibiskup Jose Domingo Ulloa Mendieta (na snímku). Zdroj foto: Vatican News

Současný Svatý otec, papež František, používal během návštěvy Panamy v roce 2019 vůz, který mu daroval místní distributor automobilky Ford a společnost Tri-Star Central America, která se postarala o design a úpravy. Šlo o pick-up Ford Ranger XLT upravený dle vatikánských požadavků. V jiném americkém pick-upu, upraveném RAM 1500, papež František jezdil minulý týden během návštěvy v Maďarsku.

Aktuální Svatý otec má ve sbírce papamobilů i upravenou Dacii Duster. Foto: Renault Italia

V posledních letech se automobilky předhánějí v tom, která dodá Svatému otci další papamobil. A tak zatímco dříve papežové jezdili třeba i v Seatu Panda, jak dokládá exponát ve Vatikánském muzeu, vloni v říjnu papež František obdržel upravenou vodíkovou Toyotu Mirai první generace. O měsíc později se mezi papamobily zařadila i rumunská Dacia Duster.

Hlava katolické církve v říjnu loňského roku převzala upravenou vodíkovou Toyotu Mirai první generace. Foto: Toyota

Viděno z tohoto úhlu se společnosti Škoda Auto její marketingový tah s papamobilem nepochybně vydařil. Mezi papamobily se zařadily hned dva její modely: Enyaq iV a tak trochu neplánovaně i Karoq. Bylo by ale velmi zajímavé vidět, jak by si automobilka poradila s klasickým vzhledem papamobilu, na nějž jsme desítky let zvyklí, tedy s nástavbou v podobě proskleného „akvária“ z neprůstřelného skla.

PSALI JSME:
Katechismus pro děti v praxi: Prostě nemůžeš mít všechno, jasný?!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Ceny ojetin dál klesají. Sezónní výkyv nebo trend?

Již v červenci zaznamenal tuzemský trh s ojetými automobily první významné pozastavení růstu cen. V srpnu tento trend pokračuje a ceny ojetin dokonce klesají. Vyplývá to z analýzy trhu Barometr, kterou pravidelně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.