Že pokladní bere víc než učitel? To je spíše legenda, říká ekonom Zámečník

Razantní nárůst platů v poslední době není dobrou zprávou jen pro zaměstnance, kteří berou více peněz. Vydělává na tom celá česká ekonomika. Řekl to ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz). Tvrdí rovněž, že vyšší plat pokladních v supermarketu než učitelská mzda je spíše legendou.
Ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník. Foto: CBA

Průměrná mzda poprvé překonala hranici 30 tisíc korun. Zaměstnanci mohou být spokojení, ale je to i dobrá zpráva pro českou ekonomiku?
Samozřejmě že to je dobrá zpráva. Robustní spotřebitelská poptávka je jednou z podstatných složek českého růstu, která tady řadu let chyběla. Z hlediska konkurenceschopnosti je podstatný vývoj jednotkových mzdových nákladů ve zpracovatelském průmyslu, ale připomenul bych, že mzdy velmi rychle rostou ve všech nových členských zemích, a někde i rychleji než v Česku.

Většina lidí ovšem stále nedosáhne ani na tento průměr. A například pokladní v supermarketu si prý vydělá více než kvalifikovaný učitel. O čem to vypovídá?
V ani jedné zemi na světě není perfektně rovnoměrně rozdělen příjem; takže úplně všude je příjmový medián nižší než průměr, a to je v Česku příjmová nerovnost jedna z nejnižších. Pokladní v supermarketu pobírající vyšší mzdu, než je kvalifikovaný učitelský plat – to je spíše legenda. I po rychlém loňském růstu mezd v maloobchodě a pohostinství nemá smysl porovnávat čísla na základě náborového plakátu Lidlu. Statistika ministerstva práce a sociálních věcí, kde naleznete pracovníky v obchodě v rozdělení podle krajů a příjmových decilů a mediánu, potvrzuje, že reálná čísla v obou oborech jsou někde jinde.

Pokladní v supermarketu pobírající vyšší mzdu, než je kvalifikovaný učitelský plat – to je spíše legenda, říká Miroslav Zámečník. Foto: FAEI.cz

Co říkáte na rekordní nárůst platů ve Škodě Auto o více než 20 procent, kde už je nyní průměrná dělnická mzda zhruba 40 tisíc korun?
Měli bychom být přející lidé a přihlížet k rentabilitě téhle firmy, která je v rámci koncernu mimořádná, a rovněž k tomu, že loni firma dosáhla rekordních zisků. Kdy jindy by měli vyjednávat, když ne v situaci, kdy se na jejich výrobky čeká dlouhé měsíce? Nic ale nepotrvá věčně.

Měla by se podle vás i nadále zvyšovat minimální mzda, která je aktuálně 12 200 korun?
Tady je důležité lidově řečeno „nepřepálit zatáčku“, obvyklá hranice je 40 procent průměrného příjmu. Že se stala chyba, to bude znát na růstu nezaměstnanosti na začátku výdělkového spektra, tedy u nejméně kvalifikovaných lidí, až přijde recese.

Rychlý nárůst mezd je důsledkem rekordně nízké nezaměstnanosti a „hladem“ po kvalifikovaných pracovnících. Co se ale stane, až zase přijde ekonomická krize? Budou se platy zase snižovat, nebo razantně propouštět?
Hlad na trhu je i po málo kvalifikovaných, pomocných pracovnících, a jejich mzdy také rychle rostou, což odpovídá vrcholné konjunktuře. Recese doprovázená poklesem poptávky postihuje nejméně kvalifikované jako první. Tarifní mzdy jsou „směrem dolů rigidní“, jak říkají ekonomové. To, co klesne, bude pohyblivá složka, bonusy, prémie, různé příplatky a podobně.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena