Zelená energetika poprvé v historii zaměstnává více než 10 milionů lidí

Poprvé v historii překročil celkový počet pracovních míst v obnovitelných zdrojích energie hranici 10 milionů. Znamená to, že po celém světě v tomto oboru pracuje téměř tolik lidí, jako má Česká republika obyvatel. Meziročně narostl počet pracovních míst ve výrobě a provozu obnovitelných zdrojů o půl milionu. Jednoznačným lídrem tohoto sektoru je Čína – s podílem převyšujícím 40 procent.
Solární energetika zaměstnává téměř 3,4 milionů lidí. Foto: Pixabay

V sektoru obnovitelných zdrojů vede solární energetika, která zaměstnává téměř 3,4 milionů lidí. Přispěl k tomu další nárůst nových instalací v loňském roce – přibylo rekordních 94 gigawattů. Stejně jako pro celý zelený obor i pro fotovoltaiku platí, že jednoznačným lídrem je Čína, která představuje celých 65 procent pracovních míst. Další v pořadí jsou Japonsko, Spojené státy a Indie.

Solární energetiku následuje produkce biopaliv s dvěma miliony pracovních míst, na třetím místě je větrná energetika s více než milionem zaměstnanců a na čtvrtém solární ohřev (800 tisíc). Konvenční obnovitelné zdroje zastupují velké vodní elektrárny (1,5 milionu míst), energetické využití biomasy (800 tisíc) a bioplynu (344 tisíc).

EVROPA STAGNUJE

Oproti jiným světovým regionům evropský průmysl obnovitelných zdrojů v posledních letech spíše stagnuje. Instalace nových projektů se přesouvají do Asie, USA nebo do Jižní Ameriky. A to se samozřejmě rovněž podepisuje na zaměstnanosti, respektive na vytváření nových pracovních příležitostí.

 „Na celou Evropskou unii připadá necelých sto tisíc pracovních míst v sektoru solární energetiky. Je to dáno především trvajícím zpomalením nových projektů,“ řekl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. Dodal, že o něco lepší situace je ve větrné energetice, v níž evropské firmy stále patří ke světové špičce.

Sedlák doufá, že zelený sektor více rozhýbe takzvaný Zimní energetický balíček EU. Návrh evropské strategie pro příští desetiletí obsahuje rovněž konkrétní kroky pro růst nových instalací. Občané mají získat možnost elektřinu bez zbytečných překážek vyrábět, skladovat a spotřebovávat, včetně prodeje nevyužité energie zpět do sítě. Podle Sedláka se tak z pasivního příjemce energie stanou aktivními hráči na trhu – samovýrobci elektřiny.

ČESKÝ MÍRNÝ POKROK

V České republice v uplynulém roce přibylo nových fotovoltaických instalací na střechách rodinných domů. Významná je finanční podpora z programu Nová zelená úsporám i od ministerstva průmyslu. Například společnost ČEZ nabízí montáž malé solární elektrárny na klíč. Vloni připojila rekordních 307 střešních instalací o celkovém výkonu 1 326 kilowattů. V roce 2016 to bylo 152 elektráren s výkonem 592 kilowattů.

„Další smlouvy jsme loni podepsali, takže i letošní rok bude pro ČEZ velmi úspěšný. Potvrzujeme tak svou pozici jedničky na českém trhu střešních fotovoltaických zdrojů,“ řekl člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani.

Desítky pracovních míst zajistila také výstavba druhého největšího parku v Česku, větrné farmy Václavice. Společnost EEH vztyčila vloni u Hrádku nad Nisou třináct větrných věží s celkovým výkonem 26 megawattů. „Výstavba větrného parku dala práci až sto lidem z naší projekční kanceláře nebo z různých dodavatelských firem. Ve střednědobém horizontu má Česko potenciál postavit dalších 250 megawattů větrných parků, které by vytvořily další stovky pracovních příležitostí,“ řekl Marek Lang, člen představenstva Svazu moderní energetiky a současně zástupce projektové firmy EEH.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB