Zemřel Jan Vrba, bývalý ministr průmyslu

Ekonom Jan Vrba, bývalý politik Občanského fóra a Občanského hnutí, který byl po sametové revoluci ministrem průmyslu v Pithartově vládě, zemřel tento týden ve středu ve věku 83 let. Redakci FAEI.cz o tom za rodinu informoval mediální zástupce Ondřej Micka z agentury EMC. Vrba podle některých zdrojů před smrtí onemocněl covidem-19.
Bývalý ministr průmyslu Jan Vrba. Foto: Archív

Jan Vrba byl výraznou osobností české polistopadové ekonomiky a jeho odkaz nese celá česká společnost. Stál například za privatizací automobilky Škoda, když v roce 1991 ve funkci ministra průmyslu prosadil privatizaci automobilky formou prodeje německému koncernu Volkswagen.

Tehdejší federální ministr financí Václav Klaus tehdy přitom favorizoval metodu kupónové privatizace a po vítězství ODS ve volbách roku 1992 zastavil další privatizační projekty, které ministr Vrba chystal pro podniky Tatra Kopřivnice, Liaz a Škoda Plzeň.

Vrba v roce 1963 absolvoval strojní fakultu Vysoké školy strojní a textilní v Liberci (obor konstrukce textilních strojů). Po roce 1968 byl vedoucím několika textilních závodů tohoto podniku ve Stříbře, Aši a Novém Městě pod Smrkem. Roku 1978 se stal ředitelem Textilany Liberec. V září 1984 byl jmenován náměstkem ministra průmyslu České socialistické republiky.

Posledních téměř dvacet let byl Vrba jedním z akcionářů české společnosti TONAK, jednoho z největších světových výrobců pokrývek hlavy. Ve firmě Vrba působil jako člen představenstva (od roku 2001), o rok později se stal místopředsedou představenstva, jímž byl až do poloviny roku 2004. V letech 2005-2017 byl Vrba předsedou dozorčí rady společnosti.

Poslední rozloučení proběhne v obřadní síni krematoria v pražském Motole v pátek 13. listopadu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru