Zevlování za nově tištěné miliardy

Názor
Koronavirová krize začala jako nabídkový šok, jenž postupně přerostl a slil se s šokem poptávkovým. Synergický efekt těchto dvou šoků je tak silný, že nyní vyvolává šok realokační. Firmy zjišťují, že některé zaměstnance potřebovat už nikdy nebudou, zatímco některé jiné, nové ano.
Centrální banky berou z kapes budoucích generací jak prostřednictvím manipulace s úroky, tak tištěním stovek miliard. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vládní opatření a opatření centrálních bank umí jakžtakž „řešit“ jen poptávkový šok. Do ekonomiky prostě doplní peníze, tedy vypadnuvší poptávku. Vlády tím ovšem zadlužují budoucí generace, centrální banky zase z kapsy těchto generací přímo berou, a to prostřednictvím manipulace s úroky a tištěním stovek miliard.

Celý Západ tak žije hlavně už jen ze své podstaty, a navíc ještě na úkor své budoucnosti; lidé mají výplatu, i když nepracují, řada z nich je radši na dávkách, než aby šla pracovat třeba na pole a pomohla zemědělcům sklízet, v nejhorším případě si krátí čas bouřemi v ulicích a čmáráním na Churchilla.

PSALI JSME:
V zemědělství chybí pracovníci a stát přitom platí mzdu lidem, kteří jsou doma

Nebýt přebujelého sociálního státu v Evropě a monetárního socialismu v USA, kterému se zavádějícím způsobem říká tržní monetarismus, museli by usilovat o práci, tudíž žádoucí kreativní destrukce, tedy onen realokační šok, by proběhla relativně snáze. S daleko nižšími dlouhodobými celospolečenskými náklady. Bohužel, opakovaně volíme cestu „zevlování za nově tištěné miliardy“; a držíme při životě zombie firmy.

Proto Západ není s to alespoň udržet dynamiku růstu své produktivity, tedy svého bohatnutí, a že v globálním měřítku ztrácí na ekonomickém a tím pádem hodnototvorném významu – hlavně ve prospěch Asie. V Asii ještě úplně nezapomněli, že hodnoty a bohatství vznikají prací, nikoli sociálními dávkami, dotacemi a tiskem miliard.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V Americe by Smartwings nejspíše zachránili

×
  1. Já se jenom divím , že za 1 : čez nezlevní energii přičemž to zničí kolikero existencí a firem,
    2 : O2,Vodafone a telekom nesníží a ani nesnížilo běhěm nehoršího své datové avolánijí tarify namísto toho se nehorázně obohacovali na krizi a vůbec jim to nevadilo naopak jsem zažil pár případů kde se snažili operátoři soutěžit o své lidi!HUMUS parazita demence.
    3 Vodohospodařské společnosti se mohli taky plácnout přes kapsu a zlevnit vodu bohužel se tak nestalo.Spíš naopak a letos podražili trapné a poslední křížek do bodnutí lidem do srdce.Hnus Hnuj Humus!Všechny tři společnosti jsou silně v zisku ale chovaj se jak paraziti!!!Vede je všude zřejmě stejně chamtivej bastard jako v politice je to Hnuj Humus Hnus!!!FUJFUFJFUJ!!!

    • Pan Kovanda kritizuje tisteni peněz a udržování zombie firem při zivote? Jako really? Když před jedním, dvěma měsíci opakovaně horoval dokonce pro shazovani peněz z vrtulníku?? (helicopter money)

  2. Po mě chtěl VAK Náchod doplatit za podnájemnici 31020,- dluh za ni.Jo dobře že mi prý odpojí vodu pak najednou si vymysleli další dluh během měsíce dluh na 970,-To už mě přešla trpělivost.Oni pořád vyhrožovali odpojením vody.Přičemž v tom domě mohou bydlet až 8 lidí ale Vak má svoji hlavu parazituje na majiteli.Tenhle přístup byl vyloženě neférovej a prostě jen zneužili situace.Copak já jako majitel domu můžu donutit podnájemníka zaplatit vodu.Navíc což je nejsměšnější smlouva se mnou a ji nebyla nikdy v životě sepsána a ta podnájemnice to zfalšovala a napsala tam ke všemu ještě blbě moje příjmení!Jenže se rvěte proti gigantu jako Vak apod.Nejlepší je dělat /////////////MRTVÉHO BROUKA JAKO PODNÁJEMNÍK/////////////Kde nic není ani smrt nebere!V době situace nebrali telefon a ani na email nereagovali sviňskej postup jako takhle se chová prase!!!

  3. Je zvláštní , že čez mi neurgoval doplatek za energii přičemž jistá osoba dlužila i za ni.Čez nepoužil nekalé praktiky jako VAK a tak jsem to nemusel platit!Mě je z tohoto státu na blití.Lidi dejte si bacha na ////////////PRAKTIKY VAKU NÁCHOD POUŽÍVAJ VŠECH PROSTŘEDKů NA VYMOŽENÍ PENĚZ I TĚCH NEHUM8NNÍCH/////////////////////

  4. Jo,když jste si chtěli naivně mastit kapsy na nájemnících a ti s vámi vyčůrali,tak tady nyní nebulte nad tím,jak jste blbí !! Já pronajímám 4 domy a nikdy si mě nedovolil mi někdo-něco nezaplatit !! Ten by letěl i s kopancem do zadku-na vteřinu !!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků …

Co přinese Česku Biden v Bílém domě?

Donald Trump nevídaným způsobem napadal podle svého mínění až příliš silný dolar, čímž se záměrně pokoušel srážet jeho hodnotu po přepočtu do jiných měn. Nyní se americká administrativa vrátí pod vedením nového …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru