Zhodnocení akcií, navýšení kapitálu Tesly a výnosy amerických technologických firem

Názor
Další posílení akcií způsobilo, že se jejich zhodnocení dostalo, na zatím nejvyšší úroveň od října 2000. Akciový trh tak čeká v říjnu a listopadu rizikové období. Tesla tento týden oznámila navýšení kapitálu o pět miliard dolarů, aby posílila svou rozvahu a podpořila další růst, což rozhodně dává smysl i vzhledem k tomu, že zmíněné miliardy sníží hodnotu pro stávající akcionáře jen nepatrně.
Přední světový výrobce elektromobilů rychle expanduje. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pozornost směřujeme také na výnosy pěti amerických technologických firem, které byly uveřejněny po středečním ukončení amerického obchodování – i zde je spousta očekávání a spekulací, zejména v případě akcií MongoDB.

Globální akcie v čele s technologickými a zdravotnickými firmami neustále posilují a jejich zhodnocení v indexu MSCI World Index se již vyšplhalo 1,31 směrodatné odchylky nad průměr od roku 1995, tedy na nejvyšší úroveň od října 2000. Tento nárůst hodnoty je přirozeně způsoben kombinací propadu výnosů a cash flow a velkých sázek na to, že se ekonomická aktivita rychle odrazí ode dna.

To znamená, že budou pro akciový trh v říjnu a listopadu kritické výnosy za třetí čtvrtletí. Tato výsledková sezóna letos připadá na stejnou dobu jako americké prezidentské volby, takže si akciový trh v těchto dvou měsících užije zvýšené riziko. Říjnový měsíční kontrakt na futures na index VIX poskočil na 33,4, což je vzhledem k očekávané volatilitě hladina poměrně vysoká.

Už 8. července jsme na Twitteru psali, že by měl šéf Tesly Elon Musk uvažovat nad tím, že by využil vysokého ocenění akcií Tesly k navýšení akciového kapitálu, aby dál podpořil růst firmy. Necelé dva měsíce poté Tesla oznámila smlouvu o rozdělení akciového kapitálu v hodnotě pět miliard dolarů, což znamená, že bude moci čas od času vydávat nové akcie a získané prostředky využít k posílení své bilance a financování dalšího růstu.

Přední světový výrobce elektromobilů rychle expanduje. Právě dokončil výrobní závod v Šanghaji a otevírá nové továrny v Německu a v Texasu. Tato zpráva způsobila tento týden pokles akcií téměř o pět procent, což je výrazně víc, než by odpovídalo efektu rozředění hodnoty novými akciemi.

V posledních týdnech dochází před publikováním výnosů amerických technologických firem často k jejich spekulativnímu posílení. Mezi publikujícími firmami vyčnívá zejména MongoDB, která od 10. srpna posílila o 31 procento.

Zdá se, že investoři ve velkém sázejí na to, že se analytici ve svých odhadech pořádně pletou, když očekávají oproti loňskému roku nárůst výnosů jen o 28 %, když byly v prvním kvartále fiskálního roku 21 (končícím 30. dubna – pozn. aut.) navzdory pandemii covid-19 vyšší zhruba o 46 procent.

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zázrak zvaný Tesla

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciím roste konkurence v podobě dluhopisů

Hlavní světové trhy po většinu února utěšeně rostly, byť poslední dny začínají lehce přešlapovat na místě. Optimismu nahrává klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění covid-19 v USA rychle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Rolovat nahoru