Zhodnocení akcií, navýšení kapitálu Tesly a výnosy amerických technologických firem

Názor
Další posílení akcií způsobilo, že se jejich zhodnocení dostalo, na zatím nejvyšší úroveň od října 2000. Akciový trh tak čeká v říjnu a listopadu rizikové období. Tesla tento týden oznámila navýšení kapitálu o pět miliard dolarů, aby posílila svou rozvahu a podpořila další růst, což rozhodně dává smysl i vzhledem k tomu, že zmíněné miliardy sníží hodnotu pro stávající akcionáře jen nepatrně.
Přední světový výrobce elektromobilů rychle expanduje. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pozornost směřujeme také na výnosy pěti amerických technologických firem, které byly uveřejněny po středečním ukončení amerického obchodování – i zde je spousta očekávání a spekulací, zejména v případě akcií MongoDB.

Globální akcie v čele s technologickými a zdravotnickými firmami neustále posilují a jejich zhodnocení v indexu MSCI World Index se již vyšplhalo 1,31 směrodatné odchylky nad průměr od roku 1995, tedy na nejvyšší úroveň od října 2000. Tento nárůst hodnoty je přirozeně způsoben kombinací propadu výnosů a cash flow a velkých sázek na to, že se ekonomická aktivita rychle odrazí ode dna.

To znamená, že budou pro akciový trh v říjnu a listopadu kritické výnosy za třetí čtvrtletí. Tato výsledková sezóna letos připadá na stejnou dobu jako americké prezidentské volby, takže si akciový trh v těchto dvou měsících užije zvýšené riziko. Říjnový měsíční kontrakt na futures na index VIX poskočil na 33,4, což je vzhledem k očekávané volatilitě hladina poměrně vysoká.

Už 8. července jsme na Twitteru psali, že by měl šéf Tesly Elon Musk uvažovat nad tím, že by využil vysokého ocenění akcií Tesly k navýšení akciového kapitálu, aby dál podpořil růst firmy. Necelé dva měsíce poté Tesla oznámila smlouvu o rozdělení akciového kapitálu v hodnotě pět miliard dolarů, což znamená, že bude moci čas od času vydávat nové akcie a získané prostředky využít k posílení své bilance a financování dalšího růstu.

Přední světový výrobce elektromobilů rychle expanduje. Právě dokončil výrobní závod v Šanghaji a otevírá nové továrny v Německu a v Texasu. Tato zpráva způsobila tento týden pokles akcií téměř o pět procent, což je výrazně víc, než by odpovídalo efektu rozředění hodnoty novými akciemi.

V posledních týdnech dochází před publikováním výnosů amerických technologických firem často k jejich spekulativnímu posílení. Mezi publikujícími firmami vyčnívá zejména MongoDB, která od 10. srpna posílila o 31 procento.

Zdá se, že investoři ve velkém sázejí na to, že se analytici ve svých odhadech pořádně pletou, když očekávají oproti loňskému roku nárůst výnosů jen o 28 %, když byly v prvním kvartále fiskálního roku 21 (končícím 30. dubna – pozn. aut.) navzdory pandemii covid-19 vyšší zhruba o 46 procent.

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zázrak zvaný Tesla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.