Ziskovost českých podniků zůstává vysoká jen u velkých podniků v energetice a ve službách

Česká ekonomika v tomto roce oživuje pomaleji než jsme původně očekávali. Hlavním důvodem je pozdější restart průmyslové výroby a slabší investiční poptávka doma i v zahraničí. Spotřeba domácností sice díky růstu reálné mzdy oživuje zhruba podle očekávání, průmyslová „brzda“ však letos pravděpodobně nedovolí ekonomice růst o moc rychleji než o jedno procento.
Zatímco větší podniky si v průměru dál udržují solidní ziskovost, menší podniky pravděpodobně zaostávají. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Zatímco větší podniky si v průměru dál udržují solidní ziskovost, menší podniky pravděpodobně zaostávají. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A kombinace slabého růstu ekonomiky, rychlejšího růstu mezd a výrazně pomalejšího zdražování (nižší inflace) se také zakusuje do finančního hospodaření podniků. Podle národních účtů začínají zisky podniků v průměru zhruba o jedno procento meziročně klesat (po rychlém inflačním růstu z roku 2023, pozn. aut.).

O to zajímavější byl proto výsledek v srpnu zveřejněného šetření Českého statistického úřadu mezi nefinančními podniky, který zatím ukazuje na meziroční růst zisků před zdaněním českých podniků o více než 30 procent. Kde je tedy pravda a proč takové rozdíly mezi statistikou hrubého domácího produktu (HDP) a podnikovým šetřením?

Komplexnější obrázek by měla poskytovat statistika národních účtů (HDP) ukazující na poměrně logický pokles/stagnaci zisků. Jádro rozdílu pak pravděpodobně souvisí s tím, že podnikový průzkum se týká vzorku převážně velkých podniků. Podreprezentovány jsou střední a zejména malé podniky, přičemž ve statistice zcela chybí živnostníci.

Ukazuje se tak, že zatímco větší podniky si v průměru dál udržují solidní ziskovost – výnos z kapitálu (ROE) v průměru vzrostl z 3,22 procenta na 4,20 procenta, menší podniky pravděpodobně zaostávají a více na ně dopadá růst mezd a slabší pozice na trhu (menší schopnost zdražovat).

Zdroj: Jan Bureš, Patria Finance
Zdroj: Jan Bureš, Patria Finance

Detaily podnikového průzkumu navíc ukazují i na značné rozdíly mezi jednotlivými odvětvími. Výrazný růst zisků totiž hlásí pouze sekce energetika (+ 52%), vybrané služby a stavebnictví, které se srovnává s velmi slabým začátkem roku 2023.

Ve zpracovatelském průmyslu, těžbě i sekci obchodu (klíčoví zaměstnavatelé) jdou zisky meziročně dolů i mezi velkými podniky. A to se pravděpodobně potvrdí i ve zbytku roku 2024. A horší ziskovost (ROE ve zpracovatelském průmyslu pokleslo pod tři procenta) bude pravděpodobně nakonec také limitem pro mzdová vyjednávání na příští rok.

Autor je hlavní ekonom Patria Finance
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena