bool(false)

Životnost papírových peněz se pomalu, ale jistě krátí

Je konec papírových peněz na dohled? Necelých 27 % účastníků ankety, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI), si myslí, že papírové peníze nepřežijí rok 2015. Naproti tomu přes 73 % respondentů je přesvědčeno o delší než desetileté životnosti papírového platidla.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Předpovídání zániku či nesmrtelnosti papírových peněz se zabýval také zářijový průzkum České bankovní asociace (ČBA), do něhož byli původně zapojeni jen studenti, ale v další fázi se jej zúčastnili také bankéři.

V rámci projektu Bankéři jdou do škol ve spolupráci se společností Scio odpovídalo téměř 500 studentů 3. a 4. ročníků středních škol z celého Česka, zda podle jejich názoru vydrží papírové peníze už jen o něco víc než jedno desetiletí.

Podle 57 % studentů přes tento časový limit vydrží. Téměř pětina odpovídajících studentů předpokládá, že z trhu zmizí do 10 let, a čtvrtina si myslí, že zde budou navždy.

V následném online průzkumu byli vrcholoví bankéři zdrženlivější, protože 73 % věří v trvanlivost papírových peněz přes 10 let, zatímco méně jim předpovídá pět procent oslovených.

A jaká bude podle nich budoucnost bankovnictví? Podle 61 % studentů a 95 % bankéřů se budou rozšiřovat moderní technologie, jako jsou otisky prstů či scan oční rohovky, pro provádění plateb.

V následujících deseti letech jako hlavní komunikační kanál bude podle studentů i bankéřů převládat internet, respondenti počítají i s využíváním mobilního telefonu.

Stejně jako fyzické peníze by v delším časovém horizontu podle 10 % studentů mohly zmizet i pobočky bank. Bankéři však s něčím takovým nepočítají, z jejich úhlu pohledu by se pobočky mohly spíše transformovat na místa setkávání.

S existencí peněz virtuálních a jejich přesuny prostřednictvím internetu přichází i nebezpečí v podobně kybernetických útoků a krádeží. Ani těm nejprimitivnějším se Češi zatím podle bankéřů neumí zcela účinně bránit.

Podle průzkumu se s pokusem o kybernetický útok setkala necelá polovina studentů i bankéřů. Jejich reakce například na nevyžádaný e-mail se však již liší. Zatímco 91 % bankéřů ho přesune do koše a devět procent si ho prostě nevšímá, tři procenta studentů ho otevřou.

V nedávném průzkumu zpravodajského serveru Novinky.cz, jehož se zúčastnilo téměř třináct tisíc čtenářů, se přes 90 % vyjádřilo, že papírové peníze jsou stále ještě potřebné, zatímco necelých deset procent je shledalo zbytečnými.

Podle odborníků je vymizení fyzických peněz jedním z možných trendů západní společnosti, o čemž svědčí především hromadné využívání platebních karet, tedy virtuálních peněz. Ve skandinávských zemích platební karty jasně převažují nad platbou v hotovosti a v Česku jsme na konci roku 2014 v meziročním porovnání zaznamenali nárůst bezhotovostních transakcí u obchodníků více než šestnáctiprocentní.

Obecně se bankovní trh podle expertů nepřipravuje na ústup papírových peněz v horizontu deseti let, ale desetiletí, ale je pravděpodobné, že by jejich postupné až úplné zmizení mohla zažít už dnešní generace dospělých ekonomicky aktivních lidí.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru