Životnost papírových peněz se pomalu, ale jistě krátí

Je konec papírových peněz na dohled? Necelých 27 % účastníků ankety, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI), si myslí, že papírové peníze nepřežijí rok 2015. Naproti tomu přes 73 % respondentů je přesvědčeno o delší než desetileté životnosti papírového platidla.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Předpovídání zániku či nesmrtelnosti papírových peněz se zabýval také zářijový průzkum České bankovní asociace (ČBA), do něhož byli původně zapojeni jen studenti, ale v další fázi se jej zúčastnili také bankéři.

V rámci projektu Bankéři jdou do škol ve spolupráci se společností Scio odpovídalo téměř 500 studentů 3. a 4. ročníků středních škol z celého Česka, zda podle jejich názoru vydrží papírové peníze už jen o něco víc než jedno desetiletí.

Podle 57 % studentů přes tento časový limit vydrží. Téměř pětina odpovídajících studentů předpokládá, že z trhu zmizí do 10 let, a čtvrtina si myslí, že zde budou navždy.

V následném online průzkumu byli vrcholoví bankéři zdrženlivější, protože 73 % věří v trvanlivost papírových peněz přes 10 let, zatímco méně jim předpovídá pět procent oslovených.

A jaká bude podle nich budoucnost bankovnictví? Podle 61 % studentů a 95 % bankéřů se budou rozšiřovat moderní technologie, jako jsou otisky prstů či scan oční rohovky, pro provádění plateb.

V následujících deseti letech jako hlavní komunikační kanál bude podle studentů i bankéřů převládat internet, respondenti počítají i s využíváním mobilního telefonu.

Stejně jako fyzické peníze by v delším časovém horizontu podle 10 % studentů mohly zmizet i pobočky bank. Bankéři však s něčím takovým nepočítají, z jejich úhlu pohledu by se pobočky mohly spíše transformovat na místa setkávání.

S existencí peněz virtuálních a jejich přesuny prostřednictvím internetu přichází i nebezpečí v podobně kybernetických útoků a krádeží. Ani těm nejprimitivnějším se Češi zatím podle bankéřů neumí zcela účinně bránit.

Podle průzkumu se s pokusem o kybernetický útok setkala necelá polovina studentů i bankéřů. Jejich reakce například na nevyžádaný e-mail se však již liší. Zatímco 91 % bankéřů ho přesune do koše a devět procent si ho prostě nevšímá, tři procenta studentů ho otevřou.

V nedávném průzkumu zpravodajského serveru Novinky.cz, jehož se zúčastnilo téměř třináct tisíc čtenářů, se přes 90 % vyjádřilo, že papírové peníze jsou stále ještě potřebné, zatímco necelých deset procent je shledalo zbytečnými.

Podle odborníků je vymizení fyzických peněz jedním z možných trendů západní společnosti, o čemž svědčí především hromadné využívání platebních karet, tedy virtuálních peněz. Ve skandinávských zemích platební karty jasně převažují nad platbou v hotovosti a v Česku jsme na konci roku 2014 v meziročním porovnání zaznamenali nárůst bezhotovostních transakcí u obchodníků více než šestnáctiprocentní.

Obecně se bankovní trh podle expertů nepřipravuje na ústup papírových peněz v horizontu deseti let, ale desetiletí, ale je pravděpodobné, že by jejich postupné až úplné zmizení mohla zažít už dnešní generace dospělých ekonomicky aktivních lidí.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Zaměstnancům s nízkými příjmy rostou mzdy rychleji

Snižuje se příjmová nerovnost mezi lidmi, kdy zaměstnancům s nízkými příjmy rostou mzdy rychleji než zaměstnancům s vysokými příjmy, komentuje dnes zveřejněné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) hlavní ekonom BH …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru