Zlato i bitcoin citelně zdražují

Názor
Zlato je právě teď nejdražší za posledních víc než šest let. Jedna troyská unce drahého kovu vyjde nyní na 1430 dolarů. Dražší byla naposledy v květnu 2013. Ještě dramatičtěji zdražuje „zlato 21. Století“, někdy také „digitální zlato“, čili kryptoměna bitcoin. Bitcoin stojí už více než 11300 dolarů a je tak nejdražší od loňského března.
Zlato i bitcoin citelně zdražují. Foto: Pixabay

Kromě časového překryvu je však obtížné hledat mezi růstem ceny zlata a růstem ceny bitcoinu nějakou těsnou souvislost. Do jisté míry může oběma aktivům ke zdražování pomáhat obrat v měnové politice světově významných centrálních bank, zejména té americké. Americká centrální banka naznačuje, že už dost možná příští měsíc sníží svoji základní úrokovou sazbu, poprvé od roku 2008.

To část trhu může motivovat k investici do zlata a/nebo bitcoinu, protože příslušní investoři si upevňují svůj dojem, že centrální banky jsou poměrně bezmocné v nastartování ekonomického růstu a inflace. A že jediné, co jim zbývá, je další měnové uvolňování, tedy ovšem také znehodnocování měny, doprovázené nízkými úroky. To však pochopitelně zvyšuje atraktivitu zlata nebo bitcoinu.

PSALI JSME:
Zlato je na šestiletém maximu. V korunách letos zdražilo o 9 %, na paladium ale nemá

Někteří bitcoinoví pozorovatelé ale upozorňují, že cena kryptoměny je nezávislá na vývoji ostatních aktiv a že nyní bitcoin zdražuje, protože probíhá takzvaná čtvrtá parabolická fáze jeho cenového růstu. Cena bitcoinu se během ní, tedy nejspíše ještě letos, prý vyhoupne až na úroveň 100 tisíc dolarů za kus. Kryptoměna by tak byla pětkrát dražší než při kulminaci zatím poslední „parabolické fáze“, k níž došlo na sklonku roku 2017.

V případě zlata hraje roli vyhrocení napětí ve vztahu Spojených států a Íránu. Trumpova administrativa uvalila sankce vůči nejvyšším představitelům Íránu. Teherán v reakci uvedl, že to znamená trvalé znemožnění jakéhokoli diplomatického řešení konfliktu obou zemí. Geopolitické tenze a rostoucí riziko světově významného ozbrojeného střetu zlatu tradičně nahrávají. Zvyšují totiž nejistou ve světě, přičemž zlato je vnímáno jako pojistka vůči ní.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bitcoin překonal hranici 10 tisíc dolarů za kus. Co za tím stojí?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.