Zlato je nejdražší v dějinách, japonský jen přestává být bezpečným útočištěm. Svět se bojí globální pandemie

Názor
Cena zlata dnes během obchodování vystoupala na nové více než sedmileté maximum, zejména v důsledku opětovného růstu obav z šíření koronavirové nákazy, tentokrát mimo čínské území. Podle studie londýnské Imperial College z minulého týdne dosud nebyly odhaleny přibližně dvě třetiny případů nakažení mimo Čínu. Dosud převážně „čínský“ resp. dokonce jen „wu-chanský problém“, se stává globální záležitostí, přičemž riziko vzniku celosvětové pandemie je dosud nejvyšší.
Svět se bojí globální pandemie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Cena zlata dosáhla úrovně bezmála 1680 dolarů za troyskou unci, která je absolutně nejvyšší za celé období od 7. února 2013, jak plyne z dat agentury Bloomberg. V korunách dnes zlato pokořilo další dějinný rekord, když se jedna jeho unce prodávala v přepočtu i za více než 38 800 korun. Dnešní růst korunové ceny zlata k novému rekordu však lze zcela přičíst samotnému zdražení drahého kovu, nikoli částečně i oslabení koruny vůči dolaru, neboť česká měna je nepatrně silnější než minulý pátek.

Skutečnost, že investoři přesouvají své peníze do zlata, svědčí o tom, že mají strach z možného dopadu koronavirové nákazy na celosvětovou ekonomiku. Kromě zlata přesouvají peníze i do dalších takzvaných bezpečných útočišť, například amerických dluhopisů. Výnos desetiletého amerického dluhopisu tak minulý týden uzavíral na své nejnižší hodnotě od července 2016, blízko historického minima. Je zřejmě jen otázkou času, kdy toto historické minimum prolomí.

Jako bezpečné útočiště běžně slouží také třeba japonský jen, v těchto dnech tomu ale tak není. Japonsko je totiž jednou ze zemí zasažených nákazou, pročež investoři spatřují větší bezpečí právě třeba v amerických dluhopisech. Investoři se nově obávají šíření koronaviru nejen v Japonsku, ale také v Jižní Koreji, Itálii nebo třeba v Íránu. Klíčový index jihokorejských akcií, Kospi, se při dnešním obchodování propadl o tři procenta. Korea je po Číně druhou nejvíce zasaženou zemí.

PSALI JSME:
Zlato dnes zdražilo. V korunách nikdy nebylo dražší

Koronavirus se ale také rozšířil už i do Evropy, do zmíněné Itálie. Italské úřady zrušily v Benátkách, městě, jež ve středověku dalo světu „vynález“ karantény, tamní karneval a podnikají řadu dalších kroků, aby zamezily šíření nákazy, včetně zavírání některých škol a univerzit na severu země. O víkendu byl také na italsko-rakouských hranicích zastaven vlak, a to kvůli obavě, že mezi cestujícími jsou infikované osoby.

Naopak v Číně samotné se objevují známky určité stabilizace situace. Ještě v minulém týdnu čínská ekonomika běžela na zhruba 50 až 60 procent své celkové kapacity. Od dneška je toto číslo o něco vyšší. Jak centrální, tak místní vlády totiž uvolnily kritéria pro opětovné spuštění provozu v průmyslových závodech. Peking se totiž ocitá po tlakem mezinárodního společenství.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí skupiny G20, kteří o tomto víkendu jednali v Rijádu (zástupci Číny, Británie a Ruska se ovšem neúčastnili), ve světle šíření nákazy apelovali za to, aby svět snížil svoji závislost na Číně coby „dílně světa” a obecně zemi, která disproporčně sehrává ústřední roli v až příliš velkém podílu globálních hodnototvorných řetězců. Francouzský ministr financí Bruno La Maire například naznačil, že není dále možné, aby byl západní automobilový, farmaceutický nebo letecký a kosmický průmysl z 90 až 95 procent závislý na dodávkách z Číny.

PSALI JSME:
MMF kvůli koronaviru snižuje svůj odhad letošního růstu čínské i světové ekonomiky

Čína si uvědomuje, že by její role v mezinárodní ekonomice mohla postupně oslabit, pročež právě usiluje o delikátní balancování situace. Na jedné straně, jak je zmíněno, uvolňuje kritéria pro zahájení provozu ve svém průmyslu. Na straně druhé se snaží omezit vzniklé riziko, že návrat části Číňanů do práce opětovně urychlí šíření nákazy. V posledních dnech tempo šíření nákazy v Číně polevuje, což právě vede vládu k uvolnění kritérií pro znovu zprovoznění části průmyslu. Epidemiologové ovšem varují, že návrat lidí do práce může šíření nákazy opět urychlit.

Z koronaviru se už dávno stalo vedle zdravotní hrozby také politikum. Západní politici jej využívají jako záminku prosazování své dlouhodobé agendy. Zmíněný Le Maire evidentně touží omezit ekonomickou moc Číny. Americký prezident Donald Trump usiluje o to samé, pochopitelně. Koronavirová nákaza mu navíc dává možnost vykreslit globalizaci, jejímž je kritikem, jako děj, jenž ohrožuje nejen pracovní místa, ale nyní už také zdraví. Podobně nyní v zasažené Itálii argumentuje Matteo Salvini, šéf Ligy severu, když kritizuje vládu za málo akceschopnosti v ochraně hranic, v předcházení a boji s nákazou. „Bože nedopusť, aby některý z afrických imigrantů byl nakažen koronavirem,“ nechal se Salvini slyšet o víkendu.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Lukáš Kovanda

PSALI JSME:
Česko podceňuje možný dopad koronaviru na tuzemskou ekonomiku

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika letos spadne do recese

COVID-19 ochromil globální ekonomiku: Vedl k náporu na zdravotní systém, karanténním opatřením a omezením zahraničního obchodu (omezení subdodávek v rámci výrobních řetězců). Pozitivní je, že jednotlivé vlády a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru