Zlato je v korunách nejdražší v historii

Názor
Cena zlata vyjádřená v českých korunách v pátek vystoupala na nejvyšší cenu v historii novodobé České republiky. Žlutý kov se prodával i za 46 210 korun za troyskou unci, vyplývá z dat Bloombergu.
Cena zlata vyjádřená v českých korunách v pátek vystoupala na nejvyšší cenu v historii novodobé České republiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z nich je zřejmé také právě to, že jeho cena tak překonala dosavadní historický cenový rekord, dosažený během obchodování dne 7. srpna 2020. Tehdy cena zlata vystoupala na bezmála 46 058 korun za troyskou unci. Trend zhodnocování zlata v koruně tedy nezvrátila ani intervence České národní banky (ČNB) za silnější korunu.

Zlato zhodnocuje v důsledku intenzivní nervozity trhů, která nepolevuje už od čtvrtka minulý týden, kdy Rusko zahájilo svoji invazi na Ukrajinu. Od té doby zlato v korunách zhodnotilo o zhruba sedm procent. Od začátku letošního roku pak zlato v korunách přidává 15,3 procenta.

PSALI JSME:
Zlato by nás letos mohlo překvapit

Ostatní drahé kovy si ovšem polepšují ještě výrazněji. Paladium o bezmála 66 procent, platina o 23,8 procenta a stříbro o zhruba osmnáct procent. Cena paladia v korunách se dnes rovněž ocitla na svém korunovém vrcholu za období od roku 1993. Troyská unce se prodávala až za cenu bez patnácti korun odpovídající rovným 70 tisícům korun. Platina a stříbro zatím letos svůj historický korunový rekord nepokořily.

Drahým kovům se v prostředí vysoké nejistoty tradičně daří. Jsou historicky vnímány jako pojistka proti inflaci a také jako uchovatel hodnoty v čase válek či hladomorů. Zlatu ale svědčí také zmrazení rezerv ruské centrální banky, k němuž se Západ bezprecedentně uchýlil v rámci sankcionování Ruska.

PSALI JSME:
Senzací roku 2020 bylo zlato

Zlato představuje tu část ruských devizových rezerv, na niž zmrazení převážně nedosáhlo. Mnozí investoři do zlata tak sází na to, že ruská a některé další centrální banky – například čínská – do budoucna navýší své nákupy zlata do rezerv. To proto, aby snížily své vystavení dolaru a obecně aktivům západních zemí, jako je euro, případně dolarové či eurové vládní dluhopisy.

Zlato tak může z hlediska řady centrálních bank představovat aktivum, které nejen uchovává hodnotu, ale které také znemožňuje či omezuje dosah efekt zmrazení rezerv.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlato je pro Čechy na „rekordu“. V korunách nikdy nebylo dražší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB