Zlato překonalo další rekord

Investoři se obracejí k drahým kovům zejména v obdobích nejistoty, a té je v současnosti více než dost kvůli Trumpovým clům a ochranářské politice. K tomu se přidává potenciálně rostoucí inflace a geopolitické napětí, což vedlo k tomu, že zlato láme rekord za rekordem. Potenciál v něm vidí i centrální banky, jejichž nákupy dosáhly historických maxim.
Banka Goldman Sachs zvýšila u jedné unce zlata svůj letošní cenový cíl na 3 300 dolarů, zatímco Bank of America očekává růst v příštích téměř dvou letech až k 3 500 dolarům. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Banka Goldman Sachs zvýšila u jedné unce zlata svůj letošní cenový cíl na 3 300 dolarů, zatímco Bank of America očekává růst v příštích téměř dvou letech až k 3 500 dolarům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Žlutý kov zahájil nový měsíc na novém historickém maximu, když v asijském obchodování 1. dubna 2025 dosáhl úrovně 3 148 dolarů a ukončil nejlepší čtvrtletí za posledních téměř 40 let. V průběhu dne z této hodnoty ustoupil.

Psychologickou hranici 3 000 dolarů zlato překonalo jen pár týdnů předtím, 17. března 2025, přičemž od začátku roku si připsalo 18 procent. Ve stejném období loňského roku se obchodovalo o více než 35 procent níže, zatímco za posledních pět let si připsalo robustních 82 procent.

Silný výkon zaznamenaly i futures kontrakty na zlato. Ty s dodáním v červnu 2025 dosáhly prvního dubnového dne rekordní hodnoty 3 176 dolarů, později však rovněž zaznamenaly mírný pokles. Podobně jako spotové zlato byla jejich cena od začátku roku vyšší o 18 dolarů, zatímco meziročně šlo o nárůst 34 dolarů. Z pětiletého pohledu vzrostla hodnota futures o více než 80 procent.

Vývoj cen spotového zlata za posledních pět let. Zdroj: Investing.com, Adam Austera, Ozios
Vývoj cen spotového zlata za posledních pět let. Zdroj: Investing.com, Adam Austera, Ozios

Obchodní válka se prohlubuje

Zlato je v poslední době výrazně ovlivňováno protekcionistickou politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mezi investory vzbuzoval nejvíce otázek především letošní druhý duben, který Trump označil za „Den osvobození“, kdy budou oznámena reciproční cla.

Cena zlata rostla také v reakci na březnové oznámení 25% cel na veškeré dovážené automobily a součástky spolu s tarify na ocel a hliník. Trump globální trh vyvedl z míry už pár dní po svém nástupu do Bílého domu, když 1. února podepsal celní příkaz na import ze sousedních zemí, Mexika a Kanady, a z Číny.

Cla, s výjimkou těch čínských, však následně na měsíc odložil. Po jejich vstupu v platnost nařídil opětovné odklady nebo částečné omezení. Opatření vyvolala silnou reakci dotčených zemí, které přijaly vlastní reciproční kroky.

Rostoucí inflace podněcuje růst

Přestože Donald Trump obhajuje svá rozhodnutí jako ochranářská opatření, která mají vrátit výrobu zpět do Spojených států, představují riziko v podobě rostoucí inflace. Na tu v souvislosti s cly upozornil během svého posledního březnového zasedání i Federální rezervní systém (Fed, centrální banka USA, pozn. red.).

Projekce centrální banky pro tento rok ukazují, že jádrové spotřebitelské ceny, klíčový inflační ukazatel, by mohly vzrůst na 2,8 procenta, což je oproti prosincové prognóze nárůst o 0,3 procentního bodu.

Zároveň Fed očekává zpomalení hospodářského růstu na úroveň 1,7 procenta. Nejistota ohledně Trumpovy agendy přispěla k rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny, a přestože Fed připustil dvě možné snížení sazeb v letošním roce, budou záviset na vývoji inflace a makroekonomických údajích.

Vývoj cen futures na zlato s dodáním v červnu 2025 za posledních pět let. Zdroj: Investing.com, Adam Austera, Ozios
Vývoj cen futures na zlato s dodáním v červnu 2025 za posledních pět let. Zdroj: Investing.com, Adam Austera, Ozios

Geopolitické napětí přetrvává

Nejisté nejsou jen obchodní vztahy, ale i geopolitická situace, což dále podporuje růst cen zlata. Situace v Evropě se nelepší a stejně tak stagnují snahy o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou. Donald Trump se navíc podle serveru NBC News vyjádřil, že je velmi rozhněvaný, poté co Putin zpochybnil důvěryhodnost ukrajinského prezidenta Zelenského.

Trump i v této souvislosti zmínil možnost zavedení cel na ruskou ropu, pokud usoudí, že mírová jednání nejdou správným směrem. Trump dále přiostřil napětí svými výhrůžkami vůči Íránu, kterému pohrozil bombardováním a uvalením sekundárních cel, pokud nepřistoupí na jadernou dohodu s USA.

Růst ceny zlata podpořila také válka v Palestině, kde Izrael v polovině března porušil lednové příměří, což vedlo k obnovení bojů na obou frontách. Podle nejnovějších zpráv izraelského deníku Haaretz však Izrael nabídl 40denní příměří výměnou za propuštění zajatců, k čemuž se však zatím žádná ze stran nevyjádřila.

Zájem centrálních bank roste

K rally na trhu se zlatem se přidávají i centrální banky, které pokračují v nákupech zlata jako rezervy. Podle údajů Světové rady pro zlato nakoupily světové instituce v minulém roce více než 1 000 metrických tun zlata, přičemž poptávka dosáhla rekordních úrovní.

Rada jako hlavní důvod pokračujících nákupů uvádí ekonomickou nejistotu, zejména s ohledem na to, že centrální banky nejsou tak ovlivněny cenou drahého kovu jako běžní investoři. Poptávka rostla také po globálních ETF krytých zlatem, které v únoru zaznamenaly příliv více než devíti miliard dolarů.

To bylo podle Světové rady nejvíce za poslední tři roky. Nejsilnější byl region Severní Ameriky, následovaný Asií, zatímco v Evropě se zájem snížil. Rada ve své březnové zprávě uvádí, že poptávka by měla růst i nadále, podpořena globální nejistotou.

Zlato roste nevídanou rychlostí a je pravděpodobné, že prudký obrat v nejbližší době nenastane. Například banka Goldman Sachs zvýšila svůj letošní cenový cíl na 3 300 dolarů, zatímco Bank of America očekává růst v příštích téměř dvou letech až k 3 500 dolarům.

Klíčovými faktory nadále zůstávají Trumpova agresivní obchodní politika, přetrvávající geopolitické napětí a poptávka centrálních bank a po ETF.

Růst cen by podpořilo i další snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky, avšak pokud by inflace nadále rostla, mohla by banka přistoupit k opačnému scénáři a sazby zvýšit. Přesto je důležité mít na paměti, že i zlato může projít korekcí, a proto je klíčová správná diverzifikace.

Autor je hlavní analytik Ozios
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek