Zlato ve znamení býka

Analýza
Zlato se rychle zotavilo z honby za hotovostí, ke které došlo v minulém měsíci, a dosáhlo sedmiletého maxima nad 1700 dolarů za unci. Navzdory potřebě konsolidovat a s ní souvisejícímu riziku další drobné korekce zůstávají naše dlouhodobé vyhlídky rozhodně býčí.
Situaci by mohl změnit jen neočekávaný pokles budoucí inflace a silnější dolar. Foto: Depositphotos.com

Úroveň stimulů, které jsou v současnosti pumpovány do globální ekonomiky, bude v nadcházejících letech patrně podporovat příznivý vývoj cen zlata a řízení výnosové křivky bude zatím pravděpodobně tlačit reálné výnosy hlouběji do červených čísel.

Z honby za hotovostí, ke které došlo v minulém měsíci, se zlato rychle zotavilo. K nejnovějšímu posílení na sedmileté maximum nad 1700 USD za unci došlo, kdy americký Fed (Federální rezervní systém – americká centrální banka, pozn. red.) před Velikonocemi oznámil další záchranný balíček o objemu 2,3 bilionu dolarů.

Zatím poslední program, který má pomoci zachovat kapitálové toky i uprostřed pandemie, spolu s již dříve oznámeným řízením výnosové křivky bude znamenat nižší reálné výnosy, které jsou již teď na -0,56 %. Zejména pokud se všechny současné iniciativy centrálních bank nakonec začnou promítat do vyšší inflace.

PSALI JSME:
Zlato v korunách opět zdražilo nejvýše v historii. Nahrávat mu bude i doba po pandemii

Poptávka nepolevuje

Na základě toho investoři, zejména prostřednictvím ETF (Exchange-traded fund – burzovně obchodovaný fond – pozn. red.), dál zvyšovali svou expozici ve zlatě. Navzdory tomu, že jeho posilování dočasně zastavilo nad 1700 dolary za unci, poptávka po zlatě prostřednictvím ETF nepolevuje a jeho celková držba dosáhla rekordních 2922 tun, což jen za letošek představuje nárůst o nějakých 345 tun.

Stříbro se mezitím po březnovém propadu výrazně zotavuje a míří ke klíčové hladině odporu na 16 dolarech za unci. Zlepšení nálad podporuje i nové posilování zlata a zotavení mnohých průmyslových kovů. Zatímco globální ekonomika míří do recese kvůli nižší poptávce a rostoucím skladovým zásobám, některé kovy, jako například měď, našly podporu navzdory zásobování narušenému koronavirem.

Březnový propad odstartoval vzedmutí poptávky po ETF orientovaných na stříbro, takže celková držba stoupla za poslední měsíc o 10 % a dosáhla nového rekordu 20 730 tun. Poměr zlato-stříbro klesl na 111 (uncí stříbra na jednu unci zlata), tedy níže, než bylo rekordních +125 z minulého měsíce. Ovšem stále se drží výrazně výše, než je pětiletý průměr pod 80. Aby stříbro i nadále zlepšovalo svou pozici vůči zlatu, musí žlutý kov dál posilovat, kromě jiného i proto, že jsme přesvědčeni, že průmyslové kovy mohou mít přinejmenším krátkodobě s dalším zotavováním problém.

PSALI JSME:
Zlato v době koronavirové

Býčí vyhlídky

Poptávka po zlatě zůstává vysoká, ale pohyb cen byl poté, co Federální rezervní systém ve čtvrtek nasadil těžkou artilerii, spíše zklamáním. Znovu je dobře patrné chování typu dva kroky vpřed a jeden zpátky, kterým se zlato vyznačovalo po celý loňský rok. V této fázi však taktizující investoři prodávající nakrátko nemají důvod na žlutý kov útočit, dokud se drží hladiny 1700 USD za unci. Jinak se zlato může znovu vrátit na hladinu 1680 dolarů za unci, nebo dle našeho názoru přinejhorším na 1640 dolarů za unci.

Dlouhodobé vyhlídky jsou podle nás rozhodně býčí, protože všechny stimuly, které se v současnosti pumpují do globální ekonomiky, budou pravděpodobně v nadcházejících letech růst zlata dále podporovat. Jak už jsme zmínili, jedním z klíčových externích faktorů, které je třeba sledovat, zůstávají reálné výnosy. Vzhledem k tomu, že Fed řídí výnosovou křivku, mohl by situaci změnit jen neočekávaný pokles budoucí inflace a silnější dolar.

Za aktuální poptávkou stojí v současnosti hlavně takzvaná papírová poptávka po ETF a futures, zatímco fyzická poptávka ze strany centrálních bank a klíčových zemí, jako jsou Čína a Indie, si dává pauzu.

PSALI JSME:
Lidé ve strachu z koronaviru v rekordní míře investují do zlata

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.