Zlevňování pohonných hmot v ČR se zastavilo, hrozí opětovný nárůst cen

Názor
Pohonné hmoty v ČR v neděli prakticky přestaly zlevňovat. Průměrná cena benzínu totiž klesla oproti sobotě pouze o tři haléře na litr, na 43,98 koruny za litr. Nafta zlevnila o pouhý haléř, na 45,99 koruny za litr. Lze předpokládat, že v pondělí už ceny opět porostou. Končí tak zhruba týdenní etapa poměrně prudkého zlevňování jak benzínu, tak nafty.
Růst cen ropy nahrává válčícímu Rusku. Právě výnosy z prodeje plynu a ropy jsou klíčovým zdrojem financování jeho invaze na Ukrajinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Růst cen pohonných hmot odráží vzestup velkoobchodních paliv na surovinové burze v Rotterdamu. V pátek se tam například cena nafty vyhoupla na 1114 dolarů za tunu, což je nejvyšší hodnota za více než týden obchodování.

Česká vláda bude právě s cenami na rotterdamské burze srovnávat ceny u českých čerpacích stanic, aby tak posoudila, zda jsou jejich marže stanovovány neopodstatněně vysoko, jak tvrdí kritici. První výsledky tohoto srovnání by měly být k dispozici tento týden.

Ministr financí Zbyněk Stanjura v neděli v České televizi uvedl, že neočekává, že by srovnání odhalilo praxi opravdu zásadního a plošného neobjektivně citelného navyšování marži.

Paliva na rotterdamské burze zdražují v důsledku opětovného vzestupu světových cen ropy. Severomořská ropa Brent se v pondělí prodává až takřka za 112 dolarů za barel, což je nejvyšší hodnota od pondělí minulého týdne.

PSALI JSME:
Ceny pohonných hmot zlevňují, ale na burze v Rotterdamu nafta opět zdražovala

Ropa zdražuje v důsledku nekončících, ba stupňujících se bojů na Ukrajině a také kvůli víkendovým útokům na saúdskoarabskou energetickou infrastrukturu, které mají na svědomí jemenští povstalci podporovaní Íránem.

Růst cen ropy nahrává válčícímu Rusku. Právě výnosy z prodeje plynu a ropy jsou klíčovým zdrojem financování jeho invaze na Ukrajinu. Západ sice do značné míry v souladu se sankcemi přestal ruskou ropu nakupovat, ta ovšem nachází odběratele třeba v Indii.

Například společnost Hindustan Petroleum si minulý týden objednala dva miliony barelů ruské uralské ropy s dodáním v červnu. Indie je druhým největším asijským dovozcem ropy a největším světovým dovozcem ruských zbraní. Země rovněž zvažuje, že by Rusku za ropu platila místo dolaru v indické měně.

Ruská uralská ropa se v důsledku invaze prodávala v historicky rekordní slevě oproti ropě Brent s okamžitým, fyzickým dodáním. Sleva představovala přes dvacet dolarů na barel. Díky růstu cen ropy však i při slevě inkasuje Rusko za barel ropy mnohem více, než třeba při pandemii.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Uran, benzín, pšenice… Sankce se vracejí jako bumerang, i Česku

Zavřít reklamu ×
  1. Snad nezůstane u možná a pohonné hmoty vyletí aspoň na 55 kč. Kolony na dálnicích a ve městech jsou už neúnosné…..Trochu pohybu na kole by lidem z měst neuškodila! Tak jen všude jezdí svou kouřící popelnicí s nápisem TDI(ten dým ignoruj).

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB