
To způsobuje ekonomické zaostávání Německa za ostatními zeměmi eurozóny. Výrazným problémem je také investiční deficit našeho západního souseda, jenž se za rok 2024 odhaduje na 600 miliard eur. Pro znovuoživení německé ekonomiky jsou proto podle ekonomů potřebné masivní investice zejména do infrastruktury.
Současné omezení fiskálních výdajů kvůli pravidlu dluhové brzdy, které definuje přísné limity pro vládní půjčky, však těmto investicím brání. Z toho důvodu je diskuse o reformě tohoto pravidla v centru politických diskusí. Pozitivně ovlivnit investiční náladu by letos mohlo i mírné fiskální uvolnění.
Plánované předčasné volby mohou pro Německo znamenat jak pozitiva, tak negativa, a to hlavně v případě, že by vznikla neefektivní koalice.
Pouze stabilnější vláda postavená na podpoře silné koalice bude schopna provádět potřebné hospodářské a fiskální reformy – například zmiňovanou reformu pravidla dluhové brzdy – a zajistit silnější vedení v EU.
Pozitivním vývojem prochází ale německý akciový trh, když index DAX vykázal v roce 2024 růst o 21 procent. Úspěch indexu spočívá v jeho mezinárodním zaměření, silné alokaci do průmyslových a technologických sektorů a výkonnosti finančního sektoru. V tomto roce se očekává další pozitivní vývoj indexu DAX, což zvyšuje jeho atraktivitu mezi investory.
Německo se v současné době nachází na důležité křižovatce, kdy výsledek únorových voleb a následné politické a fiskální změny pravděpodobně zásadně ovlivní jeho další ekonomický vývoj.
Autor je investiční ředitel skupiny Amundi investment Solutions
(Redakčně upraveno)