Zpřísnění úvěrových podmínek dělá práci za centrální banky

Názor
Současné obavy bankovního sektoru jsou individuální, nikoli systémové, ale úvěrové standardy na obou stranách Atlantiku se hodně zpřísnily, a to se nyní ještě zrychlí, protože banky omezují riziko a regulátoři zvyšují svůj dohled. Toto zpřísnění finančních podmínek se rovná výraznému zvýšení úrokových sazeb.
Nejvíce budou hromaděním likvidity a regulačními zásahy postiženy malé a středně velké americké banky s aktivy do 250 miliard dolarů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve skutečnosti vykonává práci Fedu, americké centrální banky, jinými prostředky. Ekonomika a inflace zpomalí rychleji, velký cyklus zvyšování sazeb Fedu skončí dříve a snižování sazeb začne dříve. Toto turbo zatěžuje náš manuál pro rok 2023, rostoucího tlaku na zisky a úlevy v ocenění.

Graf (viz níže, pozn. aut.) ukazuje procento evropských a amerických bankovních úvěrových úředníků, kteří zvyšují úvěrové standardy. Jde o jasný předstihový ukazatel objemu úvěrů a zpomalení hospodářského růstu.

Úvěrové podmínky jsou již nyní na nejpřísnější úrovni mimo recesi v nedávné historii a nyní se budou ještě zpřísňovat vzhledem k tomu, že vedení bank se snaží chránit svou likviditu a kvalitu aktiv.

A v očekávání nadcházejícího zpřísnění regulačních opatření, zejména u menších bank. Banky jsou odpovědné za 40 procent veškerého financování podniků v USA a za 80 procent v Evropě. Za zbytek jsou odpovědné dluhopisové trhy, které se rovněž zpřísňují.

Nejvíce budou tímto hromaděním likvidity a regulačními zásahy postiženy malé a středně velké americké banky s aktivy do 250 miliard dolarů. V některých oblastech jsou disproporčně důležité. Podílejí se například 60 procent na hypotečních úvěrech a více než 70 procent na úvěrech komerčních nemovitostí.

To urychluje náš investiční pohled na rok 2023, kdy dojde k rychlejšímu zpomalení hrubého domácího produktu a inflace i k bližšímu cyklu snižování sazeb. Zisky budou trpět více, ale ocenění se dočká větší úlevy.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Krize bankovního sektoru nekončí. Objevily se nové, nečekané problémy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB