Zvýšená inflace v eurozóně přetrvává

Názor
Lednová inflace pravděpodobně zkomplikuje komunikaci Evropské centrální banky (ECB). V pondělí zveřejněné předběžné údaje o lednovém růstu harmonizovaných spotřebitelských cen v Německu i Španělsku v obou případech znatelně překonaly tržní odhady.
Evropská centrální banka zasedá již tento čtvrtek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V případě Německa byla meziroční inflace oproti tržnímu konsenzu vyšší o 0,8 procentního bodu, když zpomalila pouze na 5,1 procenta z prosincových 5,7 procenta. Pokud by podobný obrázek přinesla i data z dalších zemí eurozóny, která budou zveřejněna v následujících dnech, šlo by o varovný signál i pro ECB.

Ta přitom zasedá již tento čtvrtek a dosud volila spíše opatrnější přístup s akcentem na dočasnost inflačních tlaků. Ve světle nových dat tak bude zajímavé sledovat, zda kromě očekávaného potvrzení omezování nákupu aktiv od března letošního roku připustí i určité riziko déletrvajícího zvýšeného růstu cen.

Ekonomický růst eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 podle očekávání výrazně zpomalil. Za snížením tempa mezičtvrtletní dynamiky hrubého domácího produktu (HDP) na 0,3 procenta z 2,3 procenta v předchozím čtvrtletí stála mimo jiné zhoršená pandemická situace v souvislosti s masivním šířením varianty delta a v samotném závěru roku i obavami z nástupu varianty omikron. Negativní efekt ale zřejmě měly i rostoucí ceny energií a přetrvávající problémy v průmyslových dodavatelských řetězcích.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přichází „zelená inflace“ a bude tady dlouhé roky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB