Zvyšování úrokových sazeb ECB zdraží tuzemským firmám úvěry v eurech

Názor
Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek na měnově-politickém zasedání, stejně jako v září, zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Trhy toto rozhodnutí očekávaly i vzhledem k tomu, že inflace v eurozóně dosáhla v září nových maxim a vyšplhala se na 9,9 procenta.
Evropská centrální banka zdraží zvyšováním úrokových sazeb tuzemským firmám úvěry v eurech. Ilustrační foto: Pixabay.com

Trhy s výrazným zvýšením sazeb počítaly mimo jiné i proto, že ECB dosud ve zpřísňování měnové politiky zaostávala za většinou velkých centrálních bank. Jakékoliv menší zvýšení sazeb by proto pro trhy bylo výrazným zklamáním a vedlo by k dalšímu silnému propadu evropské měny.

Vzhledem k tomu, že aktuální zvýšení sazeb bylo očekávané, bude mít na kurz eura vůči dolaru vliv především rétorika představitelů ECB ohledně dalšího možného zpřísňování. Z vyjádření představitelů ECB se dosud zdálo, že základní úroková sazba se vyšplhá přibližně na úroveň 2,5 procenta.

Podle našich odhadů bude muset Rada guvernérů zvyšovat sazby výrazněji a zpřísňování bude pokračovat i v průběhu roku 2023, což je něco, s čím trhy dosud nepočítají. Pokud se tak stane, povede to ve střednědobém horizontu k posilování společné evropské měny.

PSALI JSME:
ECB zvýší sazby o dalších 75 bazických bodů

Vysoký úrokový diferenciál mezi korunou a eurem vedl v poslední době k tomu, že firmy, které mají příjmy v eurech, začaly ve velkém přecházet na půjčky v evropské měně. Na konci letošního srpna měly firmy podle dat České národní banky půjčeno 1,29 bilionu korun, z toho 566 miliard v cizí měně, tedy především v eurech.

Zatímco celkový objem jejich dluhů meziročně vzrostl o 138 miliard korun, objem úvěrů v českých korunách se o 62 miliard snížil. Objem dluhu v cizí měně tedy vzrostl za jediný rok o 200 miliard.

Ze strany exportních firem jde o logický krok, který snižuje jejich náklady na obsluhu dluhu a také minimalizuje kurzové riziko. Spolu s dalším zpřísňováním měnové politiky Evropskou centrální bankou se však tato výhoda může brzy ztratit.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro ČR a SR
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Euro těsně pod paritou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

V Aeru Vodochody proběhla „letecká svatba“

Ke klíčovému milníku ve výrobě nového českého proudového cvičného letounu L-39NG došlo v úterý v areálu Aera Vodochody. K „leteckému oltáři“ se dostavily trup a křídlo prvního sériového kusu. Jejich propojení je …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …