17. listopad: Otevření dveří svobody a migrace v České republice

17. listopad je připomínkou Dne boje za svobodu a demokracii. Pro Českou republiku je významnou připomínkou pádu komunistického režimu, přeměny politického zřízení na pluralitní demokracii a v oblasti hospodářství změny ekonomiky plánované na tržní.

Šlo o pomyslné otevření dveří západnímu světu. Dalším mezníkem byl rok 2004, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie. Tím se a zrušily hranice a otevřela možnost volného pohybu osob v rámci Evropy.

Od té doby Česká republika zaznamenala nárůst migračních proudů, kdy každým rokem přichází do země více lidí. Tento příliv osob z různých zemí Evropy i světa má vliv na různorodost společnosti a ekonomický vývoj státu.

Vstup do Evropské unie umožnil občanům z různých zemí volně cestovat a pracovat v České republice, stejně tak Čechům bydlet a pracovat v státech EU. Je důležité si uvědomit, že migrace přispívá k různorodosti kultur, zvyklostí a dovedností, které obohacují českou společnost a pracovní trh. 17. listopad znamenal pro Českou republiku vstup do nové éry příležitostí a mobility.

Graf lustruje vývoj imigrace. Její rostoucí tendence je vidět hlavně posledních deset let. Zdroj: https://www.czso.cz/csu/cizinci/cizinci-pocet-cizincu

Dnes stojíme před další výzvou týkající se zajištění potřebných pracovníků, nacházíme se v globálním boji o talenty. Migrační politika se stala podmínkou transformace ekonomiky.

S trvale nízkou mírou nezaměstnanosti a předpokládaným nárůstem poptávky po vysoce kvalifikovaných pracovnících, zejména v oblasti IT, technologií a výzkumu, je nutné, aby Česká republika upravila svou migrační politiku tak, aby mohla přilákat a udržet zahraniční talenty.

V současnosti se koncepce migrační politiky nevěnuje dostatečně potřebám moderní znalostní ekonomiky. Oproti jiným vyspělým státům, které si uvědomují význam migrace pro svůj rozvoj, zůstal český migrační rámec založený na zastaralých principech, pocházejících z 90. let minulého století.

Autor je specialista společnosti Petyovský & Partners na globální pracovní migraci
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Petr

    17-listopad otevřel dveře megapodvodníkům jako Krejčíř a další co ukradli obrovské částky peněz……Ekonomové v USA nemohli pochopit jak v tak malém státečku vzniklo tolik miliardářů za tak krátkou dobu. A nyní se to projevilo v celé nahotě. Stát má dluh přes 3 biliony(to ještě prodal fabriky,banky atd..),občané mají dluh 3 biliony. A několik miliardářů se jenom směje nad hloupým národem.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB