25 kvalitních akciových titulů podle Saxo Bank

Názor
Akcie dosáhly vysoké úrovně zhodnocení, a zvýšily tak pravděpodobnost záporné reálné míry návratnosti v následujícím desetiletí. Výnosy z dluhopisů jsou všeobecně nízké, a tak investoři zoufale hledají aktiva, která jim mohou dlouhodobě vynášet. A právě to už téměř čtyři desítky let dělají kvalitní akcie, a proto vám v dnešním komentáři představujeme 25 kvalitních akciových titulů.
Na prvním místě žebříčku Saxo Bank jsou akcie společnosti Apple. Foto: Depositphotos.com

Naši pravidelní čtenáři už vědí, že na akcie a zejména na ty americké, které se vzhledem ke svým evropským protějškům vyšplhaly do historicky bezprecedentních výšek, pohlížíme v zásadě negativně. Zvyšuje se riziko, že se investoři, kteří akcie při současné hladině zhodnocení nakoupí, dočkají v následujících deseti letech záporné reálné návratnosti. Zároveň však upadají výnosy z dluhopisů a v USA mohou jít letos dokonce do minusu. Co má takový investor dělat?

Obecně platí doporučení, aby dlouhodobí investoři zůstali napůl exponovaní na akciovém trhu a zbytek svého portfolia drželi v hotovosti nebo krátkodobých vládních dluhopisech. V rámci větší diverzifikace by nebylo od věci okořenit portfolio také špetkou zlata.

Další otázkou potom je, do jakých akcií investovat, zatímco čekáte na opětovný pokles. Dlouhodobě kvalitní akcie mají už od roku 1981 výrazně lepší výsledky než zbytek trhu a dokonce i Warren Buffett postupně změnil svůj přístup a přešel od hodnotových akcií ke kvalitním, přičemž si pochopitelně a předvídatelně nechal jistý obranný val.

Největší tvůrce indexů na světě, společnost MSCI Inc., používá při výběru kvalitních akcií tři základní ukazatele: kapitálovou návratnost, poměr závazků k vlastnímu jmění a variabilitu výnosů.

My však máme raději návratnost investovaného kapitálu (ROIC) než návratnost vlastního jmění (ROE), protože lépe odráží návratnost celkových investovaných prostředků. Návratnost vlastního jmění je možné uměle navýšit pomocí většího zadlužení – stačí si vzpomenout na finanční sektor před rokem 2008.

Ani poměr závazků k vlastnímu jmění není naším oblíbencem a raději využíváme poměr čistých závazků k aktivům, abychom se vyhnuli metrice, která může mít při zpětném odkupu akcií ve velkém potenciálně záporného jmenovatele.

Například firma Rockwell Automation má poměr závazků k vlastnímu jmění 558 %, což je obrovské číslo, způsobené zpětným odkupem akcií, ale když se podíváme na poměr čistých závazků k aktivům, činí už jen dvacet procent, což je sice na kvalitní firmu pořád dost, ale díky generovanému cash flow už se to dá snadno zvládnout.

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

Variabilita výnosů je dobrý ukazatel, pokud ovšem nedojde k výraznému posunu konkurenčního prostředí, protože pak se vzhledem k tomu, že při výpočtu vycházíte z minulých období, náhle se ocitnete zcela mimo křivku; takže bude pravděpodobně lepší prostě jen analyzovat vyhlídky odvětví a použít rozum.

My upřednostňujeme metodu ROIC/WACC, kde WACC je vážený průměr nákladů kapitálu. Pokud je tento ukazatel vyšší než jedna, generuje firma hodnotu pro akcionáře. Dalšími proměnnými, k nimž přihlížíme, jsou dobrý poměr čistých závazků k aktivům a dostatečný obranný val v odvětví s příznivými vyhlídkami.

Na základě kombinace těchto proměnných jsme bez ohledu na současné ohodnocení vybrali ze segmentu amerických a evropských firem s velkou kapitalizací těchto 25 kvalitních akciových titulů, které si mohou vést dobře i v průběhu hluboké recese způsobené virem covid-19. Těchto 25 titulů mělo i letos v průměru 10% návratnost, což je rozhodně lepší než akciový trh obecně; ani to ovšem není zárukou vynikajících výsledků do budoucna.

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlatá horečka ztrácí na síle

Cena zlata se propadla na svou červencovou úroveň. Od svého srpnového vrcholu již cena zlata poklesla o více než 200 dolarů za troyskou unci. Druhá vlna pandemie však může cenu zlata opět dostat na historická maxima.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Hokejista nerovná se automaticky milionář. Takových je jen zlomek,“ říká kladenský útočník

Rozhovor
S hokejem začínal poměrně pozdě, až v sedmi a půl letech, v rodném Chomutově. Tam zažil první góly, první pády na tvrdý led. A taky dva drsné pády životní. Ale i díky nim se naučil, že je vždy dobré mít naspořeno pro strýčka Příhodu, a že je spousta věcí, které si kupujeme, ale vlastně vůbec nepotřebujeme. „K tomu, aby byl člověk milionář, nepotřebuje mít miliony na kontě,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz kladenský …
Rolovat nahoru