30 významných osobností obdrželo pamětní klíče jako symbol 30 let od listopadu 1989

Nepolitické osobnosti, spojené s hájením svobody a demokracie, a zástupci nejvýznamnějších vydavatelství obdržely pamětní klíče, které se staly symbolem sametové revoluce. Speciální edici společně s organizátory oslav vyrobila tradiční česká značka FAB, jejímiž klíči se v roce 1989 cinkalo na Letné i náměstích po celé republice.
Marta Kubišová od Petra Boušky, spoluorganizátora oslav 30 let svobody, a Radky Palánové, zástupce společnosti FAB, převzala klíče, symbolizující 30 let svobody. Foto: Assa Abloy

„Byli jsme osloveni organizátory oslav, kteří nás požádali o výrobu 21 000 klíčů. Myšlenka se nám velmi zalíbila, protože klíče byly před třiceti lety jedním ze symbolů sametové revoluce a změn. Klíče se budou rozdávat na důležitých místech oslav v Praze. Kromě toho jsme vybrali osobnosti, které přispěly k získání naší svobody, a odeslali jsme jim speciální edici klíčů jako naše poděkování a vzpomínku,“ říká Jan Galda, ředitel výrobního závodu FAB v Rychnově nad Kněžnou, a doplňuje: „Naše zapojení má hlubokou symboliku. Od chvíle, kdy pánové Fáborský a Šeda v roce 1911 v Rychnově nad Kněžnou založili Továrnu na železné zboží (později FAB), zažily naše klíče vznik Československa, dvě světové války, první republiku, socialismus i sametovou revoluci. Stále u nás pracují lidé, kteří klíče, jimiž se před třiceti lety cinkalo, vyráběli. Klíče nám takto symbolicky připomínají získání svobody i to, že svobodu a demokracii je potřeba pečlivě střežit.

Mezi 30 osobnostmi, které klíče dostaly a které symbolizují listopad 1989 a jeho hodnoty, jsou například Marta Kubišová, Vladimír Mišík, Ondřej Kobza nebo Tomáš Klus. Patří mezi ně i ředitelé veřejnoprávních médií a nejvýznamnějších vydavatelských domů, protože role svobodného tisku je v občanské společnosti zásadní.

Značka FAB byla v roce 1989 výhradním výrobcem klíčů v tehdejší ČSSR. Dnes je jako výrobní a vývojové centrum součástí největší světové skupiny pro výrobu zabezpečení rezidenčních i průmyslových objektů ASSA ABLOY.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru