5 tipů, jak uprostřed parného léta nenaštvat kolegy v práci

S vysokými venkovními teplotami stoupá nervozita na pracovištích. Lidé mají různý názor na nastavení větráku či klimatizace, někomu se nelíbí, že kolegové vymění kalhoty za kraťasy a otevřenou obuv, spory vyvolávají přehnaně vysoké i nízké dávky parfému. Tady je pět tipů, jak během veder vycházet s kolegy na pracovišti.

1) Klimatizace a větráky. Nastavení klimatizace v parných dnech bývá předmětem sporů. Podle nařízení vlády se místnosti nemají ochlazovat na méně než 24,5 stupně Celsia. Týká se to především kanceláří. Tam, kde lidé pracují v pohybu, může teplota klimatizace klesnout na 23 °C. Přílišný chlad může vést k různým onemocněním, proto firmy investují do oddělených ovládacích panelů klimatizace. Díky nim je možné nastavovat teplou v kancelářích podle jednotlivých zón.

Kde není klimatizace, pomohou v horkém létě větráky. Ty by měly být nastaveny tak, aby neobtěžovaly kolegy u okolních stolů.

2) Přestávky nebo piknik. Pokud teplota na pracovišti přesáhne 36 stupňů Celsia, je nutné individuálně posuzovat tepelnou zátěž zaměstnanců. Někteří zaměstnavatelé situaci řeší tak, že zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu nebo častěji zařazují přestávky.

„Některé firmy organizují v letním horku netradiční pracovní pikniky, které se mohou konat například někde u řeky. Tím pracovníkům zpříjemní horký pracovní den,“ říká Tomáš Surka, Managing Partner v personálně-poradenské společnosti Devire.

3) Oblečení. Správné oblékání souvisí s plány na aktuální pracovní den. Pokud má pracovník na programu setkání s lidmi z jiných firem, neměl by upouštět od běžného standardu. „V případě, že naopak stráví celý den na svém pracovišti, může zvolit uvolněnější styl oblékání,“ uvádí Tomáš Surka.  Nebývá výjimkou, že se člověk na jednání s klientem převleče do obleku a po konci schůzky se vrátí k letnímu oblečení.

Plážové nebo dovolenkové oblečení však nemusí na kolegy v práci působit příjemně. Stále je dobré nezapomínat na to, že sandály, kraťasy a tričko s palmou nepatří do každé kanceláře. Výjimkou jsou start-upové a jim podobné firmy, kde uvolněná atmosféra panuje po celý rok.

4) Parfémy a deodoranty. Jedním z nejtěžších manažerských úkolů bývá komunikace s podřízenými ohledně nevhodného oblékání či přílišného pocení. V letních dnech se doporučuje lehké nebo také funkční oblečení a používání deodorantů a parfémů. V takové míře, aby člověk své okolí neobtěžoval ani zápachem potu, ani přílišnou vůní parfému.

5) Nápoje. Možná tím naštvete své šéfy, ale ti by měli vědět, že jakmile teplota na pracoviště přesáhne hranici 34 stupňů Celsia, musí zaměstnavatel zajistit tak zvané ochranné nápoje. Týká se to zaměstnanců na venkovních i vnitřních pracovištích. Minimálním množstvím ochranného nápoje je 1,5 litru na osobu za směnu, při extrémních venkovních podmínkách se jedná až o 2,5 litru.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Průvodce investičními příležitostmi v roce 2020

Není tomu tak dávno, co jedinou příležitostí pro zhodnocení peněz běžných občanů byla vkladní knížka s garantovaným úrokem. Naštěstí si dnes můžeme vybírat mezi nespočtem investičních produktů a různých programů. I …

Na co si dávat v roce 2020 pozor u nebankovních půjček?

Po dlouhé roky poskytují nebankovní společnosti v České republice různé druhy půjček. Některé jsou vlastně jakousi obdobou klasických půjček nebo revolvingových úvěrů, které poskytují i banky, navíc často zaujmou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stát chce utrácet, ale jen nařizuje, kdo mu má co dát

Rozhovor
Živnostníci se stali oblíbeným terčem výpadů politiků, jejichž voliči jsou spíše zaměstnanci. Prý se mimo jiné „vezou“ na vlně výhod důchodového systému, do něhož ale přispívají jen minimálně. „Stát utrácet chce, ale vydělávat se mu nedaří jinak, než nařizováním toho, kdo mu má co dát,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz advokát Zdeněk Tomíček, místopředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR …
Rolovat nahoru