5 tipů pro výběr vysoké školy

Mezi středoškoláky vrcholí výběr vysokých škol, kterým letos zašlou svou přihlášku. Co poradit těm, jež ještě váhají? Přinášíme 5 tipů, jak vybrat vhodnou vysokou školu.

1) Vysokou školu vybírejte nejen podle toho, který obor vás baví, ale také zohledněte své vlohy a talent.  „Studenti by se však měli zamyslet také nad tím, jaké uplatnění v budoucí praxi naleznou. V současnosti bohužel mnoho absolventů nakonec dělá práci ve zcela jiném oboru, než jaký vystudovali,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

2) Česká republika patří k průmyslovým zemím, sázka na technické obory je tak poměrně jistá. Stále pevnější pozici napříč obory získávají informační technologie, studium techniky a informatiky je proto perspektivní volbou. O práci se nemusí obávat ani ti, kteří se přihlásí ke studiu medicíny nebo pedagogiky. Uplatnění najdou bez problémů také ekonomové, kteří jsou zdatní analyticky nebo obchodně, případně ti, kteří se zaměří při studiu na problematiku účetnictví a daní. Naopak některé humanitní obory nalézají práci jen velmi obtížně a jejich absolventi často končí mimo studovaný obor.

3) Vedle jistoty nalezení práce v absolvovaném oboru hraje pro někoho důležitou roli i budoucí finanční ohodnocení. „Ajťáci, technici a ekonomové patří k vyšším příjmovým skupinám. Vysoké mzdy mají i schopní lidé v obchodu či managementu, ale také kvalifikovaně manuálně pracující, kteří vysokou školu nemají. Ti často vydělávají více než vysokoškolsky vzdělaní pracující v administrativě,“ upozorňuje Tomáš Surka.

4) Tuzemský školský systém napomáhá těm, kteří si chtějí studiem pouze prodloužit mládí. Takoví studenti si často vybírají nejlehčí studijní obory a doufají, že s titulem v kapse snadno najdou dobré zaměstnání. Ale pozor: Firmy spíše zajímají praktické znalosti a zkušenosti než titul získaný ve zcela jiném oboru.

5) Vysokoškolské studium není jedinou možností pro start úspěšné kariéry. Mnoho mladých lidí touží po svém start-upu, ty jsou však vhodné jen pro určitou sortu lidí s mimořádnou energií, pracovitostí, nápady a také s nemalou dávkou štěstí. A kdo se na vysokou školu nedostane, nemusí věšet hlavu. Existuje mnoho oborů, v nichž lze uspět i bez vysokoškolského studia. Mezi ně samozřejmě nepatří specializovaná odvětví, jakou jsou práva či medicína.    

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.