5 způsobů, jak investovat: Zkusíte akcie, dluhopisy, či nemovitosti?

Investice mohou být velmi výhodným obchodem – musíte si však předem nastudovat základní informace o různých možnostech množení financí. Některé způsoby zhodnocení jsou vhodné i pro úplné začátečníky. Zjistěte více o akciích, dluhopisech či podílových fondech v našem článku.
Ilustrační foto: MayoFi, Unsplash

Jak vybrat výnosnou investici?

Jestliže vám nestačí úroková sazba spořicích a termínovaných účtů, můžete vyzkoušet výnosnější investice. Při jejich výběru byste měli zohlednit výši svého kapitálu (jednorázového, či pravidelného), zkušenosti s trhem, rizikovost investice a její výnosnost. Třeba nákupem akcií můžete vydělat hodně peněz, zároveň však jde o způsob vydělávání, který vyžaduje zkušenosti a odvahu. To dluhopisy jsou konzervativnější, závratný výdělek spíše nečekejte. Jaké jsou nejoblíbenější způsoby investování?

Podílové fondy

Tento způsob investice se hodí i pro začínající investory. Vkládání prostředků do podílových fondů můžete realizovat pomocí banky (např. u MONETA Money Bank si můžete vybrat z více než 20 fondů a investovat buď jednorázově, či pravidelně již od 300 Kč měsíčně). Prostřednictvím podílových fondů vkládáte prostředky do různých společností, existují přitom různé typy fondů podle míry rizika i výnosu.

Dluhopisy

Dluhopisy jsou druhem cenného papíru. Mají pevně stanovenou nominální hodnotu a případně i výnos, jsou proto bezpečným způsobem investování. Oproti akciím dostanete deklarovaný výnos ke konkrétnímu datu, zatímco u akcií je výnos vázán na obchodní úspěch společnosti.

Akciový trh

Do akcií by měl investovat člověk se zkušenostmi, případně s pomocí investičního poradce. Koupí akcií určité společnosti se stanete jejím částečným vlastníkem. Cena akcií může růst, padat, několikrát se znásobit i skončit na nule, a to klidně v průběhu času u jediné společnosti. Proto byste si měli tuto investici dobře rozmyslet a nevsázet vše na jedinou kartu.

Komodity

Trh s komoditami, tedy se surovinami, plodinami, drahými kovy, nerostným bohatstvím a dalšími produkty, nabízí investorům různé možnosti zhodnocení jejich financí. Nejčastěji se obchoduje s ropou, zemním plynem, zlatem a mědí, nakupovat a prodávat ale můžete také diamanty, platinu, kobalt, kakao, obilniny, uran či bavlnu a mnoho dalšího.

Nemovitosti

Poměrně nízkorizikovou investicí je nákup nemovitosti. Pokud se nachází v dobré lokalitě, můžete ji pronajímat a případně za pár let prodat se ziskem – v podstatě ve všech krajích dochází v průběhu let ke stabilnímu nárůstu cen nemovitostí. Nevýhoda tohoto typu investování pak spočívá v tom, že vyžaduje poměrně vysoký vstupní kapitál, pokud jím nedisponujete, musíte se nechat založit bankou a uvázat se tak k úvěru. Je třeba počítat i s následnou péčí o byt či dům.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Libor Myška ve vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland

Po pěti úspěšných letech odchází Frank Jürgens z vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland. Jeho nástupcem se stane Libor Myška, který do ŠKODA AUTO Deutschland přichází z centrály společnosti ŠKODA AUTO v České …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru