
Zdaleka ale nejde o jedinou neznámou – respektive řečeno slovy uznávaného amerického ekonoma Nouriela Roubiniho „megahrozbu“ –, s níž je třeba počítat. Přesto, a v některých případech právě proto, jsou na trhu zajímavé příležitosti, shoduje se expertní tým ABCD investora.
Podrobně se očekávanému vývoji trhů v únoru bude věnovat v pondělí 30. ledna od 16:30 přímý přenos zaměřený na energetiku, který bude možné sledovat na YouTube kanálu Investičního webu.
Aifeng Lu, Alternative Perspectives: „Čínská ekonomika se po bezmála třech letech covidové klatby náhle a překvapivě otevřela. Peking se rozhodl přenést odpovědnost za zdraví z vlády na obyvatele. Navzdory rychle rostoucím počtům nakažených už tak nové uzávěry nečekám.
V důsledku negativní zkušenosti s pandemií, respektive bojem s ní, navíc čínský byznys i vláda chtějí ukázat světu přívětivější tvář, což potvrdilo i vystoupení vicepremiéra Liou Che v Davosu. Pro investory tak může být (proxy) sázka na tradiční pilíře čínské ekonomiky zajímavá (podrobnosti v rozhovoru).“
Jan Macek, Conseq Investment Management: „Doporučujeme sledovat vývoj míry nezaměstnanosti v USA. To je teď důležitý indikátor, který rozhoduje o dalších krocích americké centrální banky, Fedu. Aktuálně je nezaměstnanost velmi nízká (v prosinci 3,5 %, tedy o 0,2 procentního bodu nižší než očekávaná).
To je známkou nepolevujících inflačních tlaků, a tedy signálem Fedu směrem k pokračování ve zvyšování úrokových sazeb. Z investičního pohledu by to znamenalo potvrzení našeho odhadu, že se dnes vyplatí více držet akcie hodnotových společností, které prostředí vysokých úrokových sazeb odolávají lépe než akcie růstových firem.“
Tomáš Daňhel, Saxo Bank: „Americké akciové indexy prošly výraznými poklesy a aktuálně situaci nejlépe definují pohyby do strany. Nejen proto bych se zaměřil na sledování indexu volatility VIX (tzv. Index strachu, pozn. red.) a nepřímo přes něj spekuloval na rozkolísanost amerických trhů. Zároveň toto může posloužit jako ochrana dlouhodobého portfolia.
Zkušený trader jistě sleduje i německý akciový index DAX, který přidává od začátku roku téměř deset procent. Je tento růst opodstatněný? A jaká bude reakce Evropské centrální banky? I v důsledku těchto otázek je potenciál sázky na pokles velmi zajímavý. Určitě je ale třeba respektovat pravidla risk managementu a stop lossu.“
Tomas Michálek, STARTer Investment Partners: „Na makro úrovni bude zajímavé sledovat zprávy o inflaci v Česku, Evropě a v USA. Na hlavním trhu pražské burzy pak příběh možného delistingu společnosti ČEZ.
Na trhu START mi přijde zajímavá firma Bezvavlasy, což je druhý největší prodejce vlasové kosmetiky chystající se na expanzi s pomocí nového e-shopu a také nového distribučního centra. Za čtvrté čtvrtletí už firma hlásí vyšší návštěvnost webu, což se propsalo i do růstu počtu objednávek o 12 procent. Určitě též budu sledovat dopady „hybridního“ vstupu Pilulky na maďarský a rakouský trh.“
Petr Vomastek, Vomastek Real Estate: „Nemovitosti nejsou akcie, jejich životní cyklus není otázkou dnů či měsíců, ale let. V jejich kontextu má tak smysl mluvit o delších trendech. Jeden z těch významných výrazně přiživily covidové karantény a omezení podnikání, které posunuly hranice ochoty sdílet, a to jak kancelářské prostory, tak bydlení.
Stávající vysoké úrokové sazby to pak jen stvrzují. V případě bydlení se přitom nabízí zařadit i doplňkové služby – stravování, praní apod. –, které dokážou výnosy dostat na dvouciferné úrovně. I proto sdílení vidím jako zajímavou příležitost pro další roky.“
Autor je zakladatel projektu Abeceda investora
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com