
Živo však není a nebude jen za oceánem, v Česku jsou investoři citliví mimo jiné na kroky a komentáře politiků k případnému zestátnění výrobní části ČEZ. Aktuální výzvy a příležitosti na trzích v Česku i v zahraničí komentují členové expertního týmu ABCD investora a hosté.
Očekávanému vývoji trhů v druhé polovině letošního roku se bude podrobně věnovat ABCD v pondělí 5. června. Přímý přenos první části můžete sledovat od 16:30 živě na YouTube Investičního webu. Po vypnutí kamer bude diskuze pokračovat v komorním prostředí za účasti členů AZ klubu. Podrobnosti nabízejí webové stránky ABCD.
Tomáš Daňhel, Saxo Bank: „Trhy jsou v posledních měsících silně rozkolísané a nepředpokládám, že se situace výrazně změní. V obecné makrorovině budu sledovat vývoj úrokových sazeb nejen na koruně, ale i na euru a dolaru. Z investičního hlediska mě bude zajímat dopad na dluhopisový trh a bankovní sektor, kde osobně vidím nejen globálně, ale i lokálně zajímavé příležitosti.
Z hlediska cen se blížíme k atraktivním úrovním, z tradingového pohledu je samozřejmě složitější predikovat. Extremně nízké hodnoty indexu strachu VIX mohou posloužit nejen jako příležitost pro spekulaci, ale také jako hedge „long“ portfolia.
Koruna zažila velmi úspěšné období, dokáže si ale udržet silnou pozici? Pokud bude Fed (centrální banka USA, pozn. red.) nadále zvyšovat sazby, bude to mít česká měna těžké a její výraznější oslabení do konce roku by mě vůbec nepřekvapilo.“
Miroslav Plojhar, Česká spořitelna: „V druhé půlce roku se dočkáme viditelného zpomalení inflace ve většině ekonomik. Dobrá zpráva! Začne se ovšem lámat chleba stran toho, zda byly vysoká inflace a rychlý růst úrokových sazeb jen dočasným bolehlavem, nebo pouze první vlnou dlouhodobého trendu.
Makrotrhy, tedy sazby, bondy a forex, si v posledních měsících užívají chvilky klidu a připravují se na rozuzlení inflační otázky. Já se obávám, že hlavní vlna inflace nás teprve čeká, že uvidíme mzdově-inflační spirálu a poté testování stále vysokých valuací na trzích vyhnaných dlouhým obdobím nízkých úrokových sazeb.“
Tomas Michálek, STARTer Investment Partners: „Nečekal jsem, že pravicová vláda zkusí špinavé levicové triky na občany i akcionáře ČEZ. Můj názor je, že lidé by měli mít možnost získat zpět část účtů za energie prostřednictvím dividend.
A změna hlasovacího prahu na valné hromadě za účelem získání prostředků je špinavý trik, který by žádné evropské vládě neměl být povolen. Znárodnění je krokem k totalitnímu režimu 50. let. Mrzí mě, že to říkám, ale po pětadvaceti letech jsem se rozhodl prodat celou rodinnou pozici v ČEZ a vyčkat, až odezní dnešní politikaření a politické trapasy.“
Jan Macek, Conseq Investment Management: „Klíčovým faktorem druhého pololetí bude rychlost poklesu inflace. Že bude růst cen zpomalovat, na to se dá celkem spolehnout, tempo ale může být mírnější, než dnes někteří investoři očekávají. Důvodem jsou přetrvávající krátkodobé i dlouhodobé proinflační tlaky.
Inflace se může stabilizovat na hladině, která sice bude níže než dnes, ale zároveň výrazně nad 2% inflačním cílem centrálních bank. V takovém případě bychom byli svědky přetrvávání relativně vysokých úrokových sazeb se všemi negativními dopady, hlavně na růstové akcie. Pozitivně by naopak mohly reagovat akcie z finančního sektoru.“
Kristina Hooper, Invesco: „Investoři nyní napjatě sledují dění kolem dluhového stropu Spojených států. Myslím, že jakmile toto drama skončí, pozornost se opět stočí k centrálním bankám.
Věřím přitom, že Fed i Bank of Canada si dají ve zvyšování úrokových sazeb podmíněnou pauzu a i další západní centrální banky se budou blížit ke konci utahování svých měnových politik. Trhy pak podle mě brzy začnou diskontovat hospodářské oživení.
Autor je členem organizačního týmu projektu ABCD investora
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com