Absolventi budou letos hledat práci obtížněji. A brigádníci jakbysmet

Absolventi škol budou mít letos výrazně ztížené podmínky pro to, aby našli dobrou práci. Pohled do evidence nezaměstnaných na pracovních úřadech totiž ukazuje, že absolventů je letos mnohem více než v předcházejících letech, zatímco nabízených příležitostí bude kvůli dopadům koronavirové krize jen poskrovnu.
Nejčastěji firmy hledají pracovníky do prodejen, fastfoodů, skladů, pro zajištění běžné administrativy nebo na doručování zásilek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nabídka pro absolventy s vyšším vzděláním je hluboko pod hladinou poptávky. A situace se hned tak nezlepší. Nabídka volných míst pro vysoce kvalifikované pracovníky bude letos v létě výrazně horší než v předcházejících letech, protože firmy poznamenané koronavirovou krizí omezují přijímání nových zaměstnanců. Mnohé naopak v rámci úspor pracovníky propouštějí.

Tato situace naopak nahrává firmám, které nyní mohou získat i velmi zkušené pracovníky, kteří ještě nedávno na volném pracovním trhu prakticky nebyli. I proto nyní mnoho firem zintenzivnilo práci svých personálních oddělení.

„V současné době nabízíme příležitosti především manažerům povolování staveb, hlavním inženýrům projektů, projektantům pozemních staveb a architektům. Uplatnění u nás mohou najít také ekonomové se zkušenostmi v účetnictví,“ říká Klára Hnátová ze společnosti Ekospol.

Firma dává příležitosti absolventům dlouhodobě, každý rok je mezi novými pracovníky více než čtvrtina absolventů, kteří přicházejí buď přímo po ukončení školy, nebo mají praktické zkušenosti kratší než jeden rok. Ekospol pracuje s budoucími absolventy už rok před ukončením jejich studia.

Jde především o studenty závěrečných ročníků Českého vysokého učení technického v Praze a Vysoké školy ekonomické v Praze, pro které firma každý rok vypisuje témata bakalářských a diplomových prací. Při úspěšném absolvování praxe pak ti nejnadanější studenti dostávají v Ekospolu přednost při výběru do volných pracovních pozic.

PSALI JSME:
Firmy loví pracovní sílu už i na školách

Letních brigád je oproti loňsku méně

Také pro studenty je letos mnohem obtížnější sehnat zajímavou a dobře placenou brigádu na letní prázdniny. Krátkodobých pracovních příležitostí je oproti předešlým letům méně a studentům navíc konkurují zájemci, kteří kvůli koronaviru přišli o práci. A najít brigádu v oboru souvisejícím se studiem letos rozhodně nebude snadné.

„Brigádníci letos budou muset letos smířit buď s menší výplatou, nebo s náročnější prací, než na jakou byli během předchozích letních sezón zvyklí. Mnozí přitom brigádu vůbec neseženou,“ sdělil portálu FAEI.cz je hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Nejvíce příležitostí totiž nabízejí například obchodní řetězce, provozovny rychlého občerstvení a logistické firmy. Také personální agentury nabízí stovky pracovních příležitostí na léto.

Zaměstnavatelé se snaží pomocí brigádníků vykrýt především období dovolených stálých pracovníků nebo obsadit čistě sezonní pozice.

Nejčastěji firmy hledají pracovníky do prodejen, fastfoodů, skladů, pro zajištění běžné administrativy nebo na doručování zásilek. Méně časté jsou pracovní nabídky, u kterých jsou nutné určité odborné znalosti a zkušenosti.

Nejvíce nabídek krátkodobých brigád je ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno či Ostrava. Zatímco v krajských městech si zájemci hledají brigádu nejčastěji na stránkách personálních agentur, na menších městech se mnohem častěji využívají rodinné kontakty a vazby na místní firmy.

PSALI JSME:
Brigádníky čeká těžké léto: Hodně práce, málo peněz

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení na americkém trhu práce pokračuje

Podle včera zveřejněné zprávy amerického institutu ADP se počet pracovních míst v soukromém sektoru v dubnu zvýšil o 742 tisíce, tedy nejvíce za posledních sedm měsíců. Tempo tvorby nových pracovních míst se tak …

Nejvyšší nezaměstnanost od roku 2017

Pandemie a s ní spojený lockdown ovlivňoval vývoj na českém trhu práce i v prvním čtvrtletí letošního roku. V důsledku poklesu ekonomiky se dál snižovala zaměstnanost, zatímco nezaměstnanost opět vzrostla.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru