Firmy loví pracovní sílu už i na školách

Téměř desetina z malých a středních firem spolupracuje se středními odbornými školami i učilišti a nabírá jejich absolventy. Řeší tím stávající nepříznivou situaci na pracovním trhu, kde je nezaměstnanost na historickém minimu. V bližším kontaktu se školami jsou zejména podniky ze zpracovatelského průmyslu, velkoobchodu a maloobchodu a z oblasti vědeckých a technických činností. Vyplývá to z aktuálního průzkumu v rámci Indexu očekávání firem ČSOB.
Téměř desetina z malých a středních firem spolupracuje se středními odbornými školami i učilišti a nabírá jejich absolventy. Foto: Depositphotos.com

„Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců je jednou z vážných brzd rozvoje firem. Je proto dobře, že se podnikatelé a živnostníci zaměřují na užší partnerství se školami a připravují si tak své budoucí kolegy již od útlého mládí,“ uvedl Petr Manda, ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Zkušenosti firem potvrzují, že jsou na juniorní pracovníky připraveny. Nedostatek zaměstnanců řeší výcvikem učňů a studentů a poskytují jim stipendia.

„Najít v České republice absolventa vysoké školy nebo vyšší odborné školy, který by byl bez práce, je takřka nemožné. Zaměstnanost čerstvých absolventů, tedy lidí ve věku od dvaceti do 34 let, kteří vysokou či vyšší školu úspěšně dostudovali před třemi a méně lety, činila loni 97,5 procenta,“ uvedl pro portál FAEI.cz hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda s tím, že jde o nejvyšší takový údaj za celou Evropskou unii. Průměr za EU činil loni 87,2 procenta, jak vyplynulo z údajů Eurostatu.

PSALI JSME:
Čeští absolventi se na trhu práce uplatňují nejlépe ze všech zemí EU. I proto chybí brigádníci

Firmy také ve stále větším měříku zaměstnávají cizince, takových se najde už sedm procent. Téměř polovina z nich uvádí, že cizinci sice nemají požadovanou kvalifikaci, ale po zaučení pracují kvalitně. Další pětina míní, že cizinci jsou kvalitní a stabilní zaměstnanci.

Oproti roku 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie, vzrostl počet cizinců na území České republiky o 38 procent. Z dat Českého statistického úřadu, Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva průmyslu zpracovaných v analýze poradenské společnosti BDO vyšlo najevo, že pracovní síla cizinců v ČR už čítá více než půl milionu lidí.

Většina toho nárůstu byla způsobena přílivem cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Největším zdrojem zahraničních zaměstnanců je Ukrajina, dále potom Slovensko a také Rusko. Některé firmy kvůli nízké míře nezaměstnanosti hledají zaměstnance i mezi odsouzenými.

PSALI JSME:
S vyšší zaručenou mzdou pro Ukrajince nesouhlasí tři ze čtyř Čechů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Proč Tesla zanevírá na bitcoiny?

Tesla přestala přijímat bitcoiny pravděpodobně proto, aby mohla čerpat dotace obnovitelným zdrojům. Bidenova administrativa právě příslušný program rozšiřuje. Automobilka Tesla se přihlásila do mnohamiliardového …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru