Adventní běhání zlepšuje životy handicapovaných

Prosinec, čas adventu, je obdobím tradic. Pro více než 5 100 nadšenců z celé ČR k nim už sedm let patří společné Adventní běhání. Nejen pro vlastní kondici a dobrou náladu v předvánočním shonu, ale především jako způsob, jak pomáhat. Naběhané kilometry totiž promění sponzoři v peníze, které podpoří handicapované, s nimiž se život nemazlil.
Cílem letošního adventu je vyběhat speciální ortézy na ruce pro osmiletou holčičku Miu se svalovou dystrofií. Ilustrační foto: Adventní běhání

Další peníze každoročně přidávají dárci a prodej ve speciálním adventním e-shopu, který letos poprvé doplní také kamenný obchůdek. V loňském roce se podařilo vyběhat 1 005 007 korun, za které bylo možné pořídit speciální handbike pro Míšu, rodičům Lindy přispět na přestavbu domu na bezbariérový, a také uhradit speciální neurorehabilitace pro Kubíka a Madlenku, které nejsou proplácené pojišťovnou.

„Pro nás všechny adventní běžce je lepší život dětí nejlepší odměnou. Přidejte se k nám letos taky a zažijte ten pocit s námi. Navíc poznáte nové lidi, zlepšíte si fyzičku a cukroví vám pak bude chutnat ještě lépe,“ vyzývá zakladatelka projektu Babeta Schneiderová.

Komu pomůžete letos?

Cílem letošního adventu je vyběhat speciální ortézy na ruce pro osmiletou holčičku Miu s genetickým onemocněním – svalovou dystrofií. Její onemocnění je progresivní a postupně ji připravuje o všechnu svalovou sílu. Lidé s touto nemocí končí zcela nehybní, odkázáni na neustálou pomoc ostatních a umělou plicní ventilaci.

Díky ortézám bude Mia schopná nyní používat své ruce, které jí každým dnem slábnou. Také se běžci pokusí vyběhat dostatek peněz na speciální „kočárko-cyklo-vozík“ pro osmiletou Emu. Pro jedenáctiletou Anetku, desetiletého Jiříčka a dvouletou Gretku se zase bude běhat pro peníze na roční neurorehabilitace, které nejsou propláceny pojišťovnou.

Jak se přidat? Stačí půlhodina denně!

Zapojit se může každý, i začínající běžec. Stačí se přidat k facebookové skupině Adventní běhání a v období 1.-25. 12. každý den běžet minimálně třicet minut. Počítá se také indiánský běh! Ve skupině můžete sdílet své dojmy z běhání, fotky, a čeká vás i několik soutěží s fajn cenami.

Myšlenku však může podpořit i ten, kdo neběhá. Stačí si zakoupit některý z krásných kousků v adventním charitativním e-shopu. V letošní kolekci najdete třeba vánoční hrníčky a ponožky, adventní kalendáře z výběrové čokolády, svíčky, které pomáhají a mnoho dalšího.

Minimálně 50 Kč z každé prodané věci putuje na pomoc dětem. Kamenný adventní obchůdek bude otevřený 15. 11.-23. 12. v pražské pasáži Broadway (ulice Na Příkopě). Bude nejen skvělou příležitostí nakoupit smysluplné vánoční dárky, ale také možností nasát pravou vánoční atmosféru a potkat adventní elfy.

Příběh Adventního běhání

Adventní běhání založila jako neformální iniciativu a facebookovou skupinu v roce 2015 Babeta Schneiderová pro pár svých přátel. Dnes má skupina již 5 100 členů. Běžci se potkávají nejen virtuálně – v Praze běhají každou středu na snídani, v květnu vybíhají na východ slunce na Sněžku. Základem je ale stále adventní běhání, kdy se 1.-25. 12. každý den minimálně třicet minut denně běhá a pořádají se každodenní výběhy po celé České republice.

V roce 2018 vznikl nápad charitativního rozměru běhání. S podporou firemních i soukromých dárců a provozováním adventního e-shopu se v uplynulých třech ročnících podařilo poskytnout finanční pomoc ve výši přes 1,6 milionu korun celkem jedenácti lidem, hrdinům s nelehkým osudem.

V červnu 2020 Adventní běhání uspořádalo nultý ročník charitativního Běhu Advenťáka. Výtěžek z akce 91 446 Kč putoval na zakoupení pomůcek pro tři malé holčičky. Za svou charitativní činnost získala Babeta Schneiderová v roce 2019 ocenění Laskavec od Nadace Karla Janečka a v roce 2021 ocenění Via Bona od Nadace Via.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Pražské Vinohrady: Místo, kde se dobře žije

Elegantní podoba Vinohrad pochází z přelomu 19. a 20. století, kdy se tady rodilo město. Již tehdy se budovalo s důrazem na pohodlí obyvatel. Dodnes Vinohrady neztratily nic ze svého lesku, naopak, vkusnými …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pandemie připravila katolickou církev o stovky milionů

Analýza
Diecéze římskokatolické církve v České republice v krizovém roce 2020 udržely výdaje na služby pro širokou veřejnost, a to i přesto, že zaznamenaly výrazný propad svých tradičních příjmů, například z kostelních sbírek nebo vstupů do církevních památek. Vyplývá z informací, které naší redakci poskytla Česká biskupská konference k hospodaření katolické církve v loňském roce.