Afghánská ekonomika padá do propasti

Názor
Pravděpodobně budeme svědky umenšování západního vlivu na afghánskou ekonomiku. Prázdné místo zřejmě zaplní Čína a Rusko. Afghánistán je do značné míry závislý na rozvojové pomoci, která tvoří zhruba pětinu tamního hrubého domácího produktu.
Do rodinných rozpočtů pravděpodobně přestanou přispívat afghánské ženy, které si v posledních letech začínaly nacházet pracovní uplatnění.

V případě jejího zastavení dojde k vypuknutí obří ekonomické krize, která výrazně sníží životní úroveň obyvatel. To může být jednou z příčin masové migrace. Význam rozvojové pomoci však v čase klesá. Ještě před deseti lety pomoc ze zahraničí tvořila přibližně polovinu afghánské ekonomiky.

Vzhledem k vývoji v posledních dnech lze očekávat, že mnohé země rozvojovou pomoc do Afghánistánu stopnou. Bude proto zapotřebí provádět tvrdá úsporná opatření. Ta dolehnou hlavně na obyvatele žijící pod hranicí chudoby, kteří tvoří zhruba polovinu tamní bezmála čtyřicetimilionové populace.

Navíc do rodinných rozpočtů pravděpodobně přestanou přispívat ženy, které si v posledních letech začínaly nacházet pracovní uplatnění. To však bude pro Tálibán obtížně představitelné.

PSALI JSME:
Pád Kábulu může oslabit euro, dát vydělat Erdoganovi a poničit pákistánskou ekonomiku

Afghánské hospodářství je silně orientováno na zemědělskou činnost. Výroby s vyšší přidanou hodnotou nejsou příliš rozvinuté. Část ekonomiky tvoří soukromý sektor, který se zaměřuje hlavně na služby.

Afghánistán disponuje širokou škálou nerostných zdrojů. Patří mezi ně železo, kobalt, měď, lithium, zlato, černé uhlí, ropa či zemní plyn. Jejich těžba je však obtížná kvůli nestabilní politické situaci. Ta odlákává zahraniční investory. Lokální kapitál zas není dostatečně silný, aby mohl nastartovat efektivní těžbu nerostů.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Afghánská měna prudce oslabuje. Guvernér centrální banky prchl ze země

Zavřít reklamu ×
  1. Hmmm, umenšování západního vlivu na afghánskou ekonomiku. No, na nekonečné řadě příkladů po celém světě je vidět, jak vypadá ten západní vliv. To jsou samá vojenská tažení, diktát, bombardování, zabíjení civilistů, ničení infrastruktury, rabování přírodních zdrojů. Krom Afghánistánu by ještě mohly vyprávět země jako Sýrie, Irák a spousta afrických zemí. Rusko ani Čína tyhle svinstva nedělají a ještě uklízí ten bordel napáchaný západem.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst cen výrobců opět zrychlil

Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci oproti červnu vzrostly o 1,6 procenta, což překonalo všechny odhady. Naše i tržní očekávání činilo 0,7 procenta. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na …

Další skok ve výrobních cenách

Růst cen ve výrobě stále zrychluje. Podle dnes zveřejněných dat statistického úřadu se za poslední měsíc zvýšily ceny v průmyslu o 1,6 procenta, v meziročním srovnání jsou tak výše už dokonce o 7,8 procenta. Na vině …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi nepřestali spořit

Když Česká národní banka (ČNB) v červnu zvýšila základní úrokovou sazbu, zaujaly komerční banky s výjimkou kazašské …