
Na druhé straně je potřeba dodat, že tento vrchol bude pravděpodobně výše, než Fed předpokládal ještě v září. Tehdy ve svém „dot plot“, tedy průzkumu mezi jednotlivými členy rady guvernérů, projektoval pro konec roku 2022 sazby pod úrovní 4,5 procenta a pro konec roku 2023 mediánovou sazbu na úrovni 4,6 procenta.
Fed má stále poměrně těžkou práci v tom, že ve svých rozhodnutích váží řadu protichůdných faktorů a dat. Po úterních datech ohledně americké inflace to vypadá, že dlouho nevídaná série agresivního zvyšování sazeb začíná nést své ovoce.
V listopadu se snížila jak meziroční míra inflace, tak i míra jádrové inflace, které Fed přikládá mnohem větší váhu. Na druhé straně však stojí velmi silný trh práce ve Spojených státech. Soukromý sektor v listopadu vygeneroval 263 tisíc nových pracovních míst, což výrazně překonalo odhady analytiků.
Zároveň zůstávalo neobsazeno více než deset milionů pracovních míst. Tyto faktory spolu s pokračujícím růstem mezd působí v ekonomice proinflačně. I z tohoto důvodu je tedy pravděpodobné, že i když se blížíme ke konci zvyšování sazeb, samotné období, po které zůstanou na vysokých úrovních, bude delší, než se původně předpokládalo.
Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com