Akcie majitele dolu Turów se včera staly největším propadákem varšavské burzy

Názor
Majitel dolu Turów, polský podnik PGE, se včera stal největším propadákem varšavské burzy. Akcie podniku, v němž přes 57 procent drží polský stát, se propadly o 5,1 procenta. Tedy nejvíce ze všech titulů, jež jsou zahrnuty do hlavního indexu varšavské burzy, WIG 20. Jde o největší propad PGE od loňského listopadu.
Akcie majitele dolu Turów se včera staly největším propadákem varšavské burzy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokles akcií PGE se na první pohled může zdát překvapivý. Vždyť přece dohoda týkající se dolu Turów, kterou včera uzavřely polská a česká vláda, by měla být příznivou zprávou. Jenže ta se v ceně akcií PGE projevila už ve čtvrtek, kdy vyšlo najevo, že dohoda obou vlád je na spadnutí.

Akcie PGE ve čtvrtek rostly o více než šest procent, nejvýrazněji od loňského dubna. Včerejší propad je zapříčiněn růstem cen emisních povolenek. Ty jsou zátěží pro celý evropský uhelný byznys.

Čtvrteční růst akcií PGE se ovšem nezdál být zase tolik opodstatněný, neboť vlastně nikdo nevěřil, že by polská vláda důl a přilehlou uhelnou elektrárnu zavřela. A související pokuty neplatí PGE, ale Polsko.

PSALI JSME:
EU hazarduje, když chce s vytápěním budov plynem skoncovat už za necelých 20 let

Propad akcií vlivem zdražujících povolenek má tedy větší opodstatnění, než jaký měl růst vlivem dohody, protože dopad zdražujících povolenek na byznys PGE je mnohem bezprostřednější.

Cena emisních povolenek EU v pátek vystoupala na nový historický rekord, 97,50 eura za kus, když nakonec obchodování uzavřela na 96,45 eura za kus, nejvyšší uzavírací ceně historie. Je zřejmě už jen otázkou nejbližších obchodních dní, kdy bude překonána psychologická úroveň 100 eur za povolenku.

Jen v letošním roce stoupla cena povolenek o dalších 20 procent, meziročně je pak o zhruba 150 procent výše. Takto enormní nárůst ceny za povolení spalovat uhlí a vypouštět související emise skleníkových plynů je pro PGE ránou, jež rychle „maže“ příznivý dopad dohody o Turówu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno) 

PSALI JSME:
Emisní povolenky EU pokořily další rekord

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.