
Tato nakažlivější podoba nového typu koronaviru, dříve označovaná jako „indická mutace“, se nyní šíří v Indii, v USA a na dalších místech světa. Vyvolává obavy z další rozsáhlé a závažné vlny koronavirové pandemie.
Ochranné protilátky obsažené v přípravku společnosti Moderna účinně koronaviru zabraňují v napadení buněk lidského organismu. Počet protilátek potírajících delta variantu je ovšem 2,1krát nižší, než počet protilátek potírajících původní variantu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19.
Proti éta variantě onemocnění covid-19, jež se objevila v Nigérii, produkuje přípravek Moderny 4,2krát méně protilátek v porovnání s původní variantou a proti angolské variantě covidu-19, označované zatím jako A.VOI.V2, pak osmkrát méně.
Ačkoli je produkce protilátek potírajících nové varianty covidu nižší, výzkumníci Moderny jsou přesvědčeni, že i tak je dostatečná, aby zabránila rozvoji choroby.
Na nové varianty, mutace, koronaviru jsou vakcíny obecně méně účinné, než na variantu původní. Akciové trhy jsou momentálně z velké části přesvědčeny, že přípravek Moderny by mohl být v boji proti variantám covidu, a zvláště proti delta variantě, tím nejúčinnějším.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)