Akciové indexy uzavřely rok na rekordních hodnotách

V posledních několika letech se pravidelně střídají kladné a záporné roky. Letos akciové indexy uzavírají rok na rekordních hodnotách.
Letošní rok akciové indexy uzavírají na rekordních hodnotách. Ilustrační foto: Pixabay.com

Evropské akcie měřené indexem STOXX Europe 600 uzavřely tento rok na rekordní hodnotě se ziskem 12,85 procenta (479,45 b.), což je jen mírně pod historickým maximem z ledna 2022 (494,35 b.). A pravděpodobně nejsledovanější světový index S&P 500 letos vzrostl o slušných 24,62 procenta (4 784,51 b.). A opět je to jen lehce pod historickým maximem z ledna 2022 (4 796,56 b.).

Mezi skutečnosti, které nejvíce ovlivnily nejen akciové trhy, patří: Robustnost globální ekonomiky, kdy jsme nespadli do předpokládané recese a kdy vysoké úrokové sazby paradoxně neprodražily financování, když spousta podniků měla dostatek vlastních zdrojů pro financování investic, případně tyto volné zdroje za vysoké úrokové sazby podniky zhodnocovaly.

V Evropě měly negativní dopad vysoké ceny energií, zejména v USA byly lepší korporátní výsledky, a nejen v Americe pak mělo podstatný pozitivní dopad šílenství týkající se umělé inteligence.

Hlavní český index pražské burzy PX si v tomto roce polepšil o 17,67 procenta (1 414,02 b.). Skončil jen několik bodů pod letošním maximem (1 421,38 b. z 1. 3. 2023). Vymazal tak propad (-15,73 %) minulého roku (2022), který byl ovlivněn začátkem války na Ukrajině a s tím spojeným vysokým růstem ceny energií a vysokou inflací.

Pokud se podíváme na jednotlivé hlavní tituly obchodující se na pražské burze, až na dvě výjimky všechny posílily. Nejlepší byla letos akcie Erste Group. Silným závěrem překonala dosavadního lídra ČEZ a za celý rok Erste vzrostla o 25,82 procenta.

ČEZ doslova raketově rostl v prvních čtyřech měsících roku podpořen vidinou restrukturalizace. To samozřejmě mělo pozitivní vliv na celý index PX. Hodnota ČEZu je za tento rok silnější o 24,48 procenta.

Zhodnocení přes dvacet procent se podařilo také Monetě, která přidala 23,16 procenta mimo jiné na základě velmi silných výsledků a zvyšováním celoročního cíle. Jen těsně pod touto úrovní skončila pojišťovna VIG s růstem o 19,71 procenta.

Kofola předvedla slušný růst o 13,11 procenta vzhledem k silným výsledkům, podobně jako Moneta, akvírovala pivovary a s největší pravděpodobností překoná celoroční projekce. Komerční banka v tomto roce zvýšila svou cenu o 10,61 procenta. Koncem prosince se přesunul z trhu Start na hlavní trh pražské burzy Gevorkyan. Za celý rok nabídl investorům zhodnocení o 16,53 procenta.

V tomto roce klesly jen akcie Philip Morris ČR (-6,58 %) a mírně také Colt CZ (-3,80 %). PMČR zastínil mrak zvyšování spotřebních daní. U Coltu jsou to pak slabší výsledky na jejich hlavním trhu v USA. Ale je výhled na velmi silné čtvrté čtvrtletí letošního roku a také se na tomto titulu dá spekulovat na potenciál přezbrojení zejména evropských ozbrojených složek v příštích letech.

To by mělo být dále podpořeno v tomto roce oznámenými akvizicemi významných výrobců munice. Podobně by pro ČEZ a bankovní sektor mělo být podporou možné zrušení speciální daně, o kterém se čeká diskuse na začátku roku.

Jaký bude rok 2024?

To je otázka, na kterou si budeme moci jistě odpovědět přesně za rok. Nyní se dají komentovat jen očekávání. V našich projekcích odhadujeme mělkou recesi v USA na začátku roku a takový nějaký nevýrazný růst v Evropě. Projeví se to nějak na hospodaření firem? První polovina roku by tak mohla být taková rozpačitá.

Co by ale mělo hospodaření firem, respektive akciový trh pozitivně ovlivnit, je očekávané uvolňování měnové politiky centrálními bankami. Ty nám již několikrát ukázaly, že podpořit trh umí. Tak, jak bude klesat inflace k cílovým hodnotám, by měly i centrální banky snižovat úrokové sazby.

Americký Fed by v roce 2024 měl snížit sazby šestkrát se začátkem v dubnu na výsledných 3,75 procenta (nyní 5,25 %) u spodní hrany úrokového pásma a Evropská centrální banka jedenkrát, a to až na sklonku roku na 4,25 nyní.

U nás v Česku uvolňování již začalo v prosinci a předpokládáme, že Česká národní banka přistoupí k rychlému snížení základní sazby na každém zasedání až na námi předpokládaná čtyři procenta na konci roku.

Snížením úrokových sazeb se sníží náklady na financování, což by se mělo odrazit v aktivitě na poli fúzí a akvizic. Naprosto nevyzpytatelným faktorem, který má potenciál zasáhnout obchodování, je geopolitická situace. A opravdu nejde jen o válku na Ukrajině, bohužel.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB