Centrální banka zahajuje cyklus uvolňování měnové politiky, zůstává ale opatrná

Analýza
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek po dlouhých 18 měsících snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů. „Toto rozhodnutí je reakcí na slabý výkon reálné ekonomiky a odeznívání inflace. Z projevu guvernéra Aleše Michla jsou však nadále zřejmé obavy o výši inflace v příštím roce,“ informoval redakci FAEI.cz ekonom Komerční banky Martin Gürtler.
Bankovní rada ČNB může podle guvernéra Aleše Michla snižování úrokových sazeb kdykoliv přerušit či zastavit. Ilustrační foto: ČNB

„Bankovní rada podle guvernéra může snižování úrokových sazeb kdykoliv přerušit či zastavit,“ upozornil ekonom s tím, že Komerční banka očekává v únoru snížení úrokových sazeb o dalších o 25 bazických bodů. „Rychlejší tempo poklesu sazeb podle nás přijde až po zveřejnění lednové inflace. Ta pravděpodobně zároveň rozhodne o tom, kam až sazby v příštím roce klesnou,“ uvedl Gürtler.

„Aktuální rozhodnutí bankovní rady lze brát jako pozitivní signál. Dosud se totiž bankovní rada ekonomickými daty či doporučeními odborného aparátu centrální banky příliš neřídila. Obavy ohledně výše inflace v příštím roce jsou namístě, v kombinaci s velmi slabou ekonomikou ovšem těžko opodstatní setrvávání repo sazby na sedmi procentech,“ vyjádřil se Gürtler.

PSALI JSME:
ČNB poprvé od května 2020 snižuje úroky. Zlevní hypotéky, zdraží nemovitosti

Podle Vratislava Zámiše, analytika Raiffeisenbank, finanční trh z velké části snížení sazeb očekával a reakce na rozhodnutí byla relativně umírněná s oslabením koruny o několik haléřů. „Po tiskové konferenci se tento posun dále prohloubil a koruna oslabila k 24,60 EUR/CZK, kdy trh patrně zaskočila informace o jednomyslném hlasování ve prospěch snižování sazeb,“ informoval analytik naši redakci.

Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE, sdělil FAEI.cz, že „ČNB se připojila k Maďarsku a Polsku, když coby třetí centrální banka v Evropské unii začala snižovat úrokové sazby.“ Pro snížení úroků podle Jáče hovořila data z české ekonomiky v podobě klesající inflace, slabého výkonu hrubého domácího produktu a v porovnání s prognózou ČNB také slabšího růstu mezd.

PSALI JSME:
Drobné snížení základní úrokové sazby hypotéky příliš nezlevní

„Koruna je oproti listopadové prognóze ČNB ve stávajícím čtvrtletí zatím o necelé půl procento silnější a tržní úrokové sazby jsou oproti prognóze centrální banky naopak vyšší a na prostor pro snížení úroků tedy poukazuje i vývoj měnových podmínek v české ekonomice. Očekávám, že bankovní rada sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu jak na svém únorovém zasedání, tak v březnu, dodal Jáč.

„V příštím roce očekáváme poměrně rychlý pokles úrokových sazeb, v únoru ale bankovní rada pravděpodobně zůstane ještě opatrná. Vyšší tempo poklesu úrokových sazeb by mělo přijít až po zveřejnění inflace za leden, k čemuž dojde přesně týden po únorovém zasedání. Základní repo sazba by se podle naší prognózy měla na konci roku 2024 dostat na čtyři procenta,“ řekl Martin Gürtler z KB.

PSALI JSME:
Inflace v Česku na začátku příštího roku dramaticky klesne

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB